Nowy numer 08/2024 Archiwum

Legalne wagary z historią

380 uczestników zgłosiło się do II Olimpiady Gier Planszowych IPN w Katowicach.

Śląska edycja regionalnych rozgrywek odbywa się 23 i 24 listopada 2023 r. w siedzibie Katowic Miasta Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek. Gracze rywalizują w grach: „Niepodległa“, „Bitwa Warszawska“, „ORP Orzeł“, „Znaj Znak“, „Miś Wojtek“ oraz w grach z serii „Gwieździsta Eskadra“ (303, 111 i 7). Zwycięzcy awansują do olimpijskiego finału, który zostanie rozegrany w 2024 r.

Tomasz Bastkowski, koordynator przedsięwzięcia, podkreślił frekwencyjny rekord tegorocznej śląskiej edycji. Dyrektor dr Andrzej Sznajder, otwierając olimpiadę, powiedział, że to „legalne wagary z historią”.

Legalne wagary z historią   Olimpiada odbywa się w siedzibie Katowic Miasta Ogrodów. Krzysztof Łojko /IPN

Wyniki z pierwszego dnia olimpiady w grach:

„Gwieździsta Eskadra - 111”: Dominik Bielicki, Marek Lis, Mieszko Rzadkowski z Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie.

„Miś Wojtek“: Milena Kuropatwa, Alicja Rożek ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Mikołowie.

„Znaj Znak”: Antonina Dec, Jagna Tetla ze Szkoły Podstawowej nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Makuszyńskiego w Tychach.

Olimpiada jest wyjątkową okazją do przeprowadzenia aktywnych lekcji historii najnowszej. Tematyka gier planszowych wydawanych przez IPN jest ściśle związana z procesem odzyskiwania niepodległości, wysiłkiem zbrojnym polskiego żołnierza, a także martyrologią Polaków.

W głównych miastach Polski, od października do lutego, odbywają się kwalifikacje regionalne, na które zapraszamy już teraz! Najlepsi będą mogli powalczyć o medale podczas finałowych, kilkudniowych rozgrywek w Warszawie, w 2024 r.

Każda szkoła i placówka mogła zgłosić nawet sześć reprezentacji uczestniczących w rozgrywkach dyscyplin olimpijskich (gier planszowych IPN).

Organizatorzy: Oddział IPN w Katowicach,  Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek. Patronat medialny: TVP 3 Katowice, "Gość Niedzielny".

Legalne wagary z historią   Uczestnicy olimpiady gier planszowych. Krzysztof Łojko /IPN

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy