Nowy numer 08/2024 Archiwum

Zmarł ks. Tadeusz Stachoń

Był emerytowanym proboszczem parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich.

Ks. Tadeusz Stachoń zmarł 23 listopada 2023 roku. Przeżył 69 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 25 listopada w Parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich, gdzie przez 26 lat był proboszczem.

o godz. 10.30 - modlitwa różańcowa,

o godz. 11.00 - Msza Święta pogrzebowa.

Ks. Tadeusz Stachoń urodził się 7 października 1954 w Hołdunowie. Skończył szkołę podstawową w rodzinnej miejscowości i Liceum Ogólnokształcące w Bieruniu Starym. Wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i 3 kwietnia 1980 r. w katedrze w Katowicach przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Herberta Bednorza.

Był wikariuszem w parafiach św. Cyryla i Metodego w Knurowie (1980-1983), NMP Królowej Świata w Szczygłowicach, św. Jerzego w Rydułtowach, Wszystkich Świętych w Pszczynie (1989-1994; w latach 1989-1990 był tam administratorem) i w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach (1994-1995).

23 sierpnia 1995 został proboszczem parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich. Swoje urzędowanie rozpoczął od generalnego remontu kościoła oraz probostwa z obejściem.

Walcem i segwayem

Kościół w Jankowicach Rybnickich należy do najbardziej urokliwych świątyń drewnianych. Ks. Stachoń doprowadził między innymi do ozdobienia go od strony ulicy trzema pięknymi, drewnianymi dzwonnicami, które swoim stylem bardzo do świątyni pasują.

Kiedy był tutaj proboszczem, kościół Bożego Ciała i znajdująca się w lesie dwa kilometry dalej tak zwana Studzienka otrzymały tytuł Sanktuarium Najświętszego Sakramentu. Dekret w tej sprawie podpisał w 2002 roku arcybiskup Damian Zimoń. Ks. Tadeusz Stachoń stał się kustoszem tego sanktuarium.

Według legendy ks. Walenty, wikary z Rybnika, w 1433 roku został zabity przez husytów w miejscu, gdzie dzisiaj istnieje Studzienka. Wcześniej, w czasie ucieczki, zdążył wrzucić bursę z konsekrowanymi hostiami do dziupli dębu. Pień tego dębu jeszcze w 1900 roku był widoczny przez otwór w głównym ołtarzu kościoła Bożego Ciała.

Od czasu objęcia tej parafii ks. Tadeusz zapraszał mieszkańców 15 sierpnia na Mszę św., festyn i Bieg Księdza Walentego. Zawodnicy startowali spod kościoła Bożego Ciała i biegli do Studzienki. Proboszcz prowadził ich, jadąc zawsze innym pojazdem. Raz był to wóz strażacki, raz traktor, walec, karetka, a nawet segway. Dzięki fantazji i poczuciu humoru proboszcza pojazd nigdy się nie powtórzył.

W czasie akcji błogosławił z balkonu

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej po jego śmierci przypomnieli, że był honorowym członkiem ich jednostki. Napisali: „W pamięci zostaną żarty, które serwował zarówno na piątkowych zbiórkach jak i podczas innych spotkań. Wielokrotnie słyszeliśmy jego ciepłe słowa w naszym kierunku i pamiętamy, że niejednokrotnie, gdy śpieszyliśmy z pomocą do poszkodowanych, stał na swoim balkonie, robiąc znak krzyża, abyśmy bezpiecznie z akcji wrócili. Księże Proboszczu, nie mówimy żegnaj, lecz do zobaczenia”.

W latach 2008-2018  ks. Stachoń pełnił również funkcję dziekana w dekanacie boguszowickim. Na emeryturę przeszedł 31 lipca 2021 roku.

Największe osiągnięcie

Strona internetowa parafii Bożego Ciała tak go przedstawia: „Wśród dokonań ks. proboszcza Tadeusza Stachonia, których nie sposób tutaj wszystkich wymienić, są: odnowienie ołtarzy, remont organów, budowa nowych dzwonnic, generalny remont dachu kościoła, wstawienie witraży do okien kościoła, montaż ogrzewania, nowego nagłośnienia i oświetlenia wewnątrz i na zewnątrz kościoła; remonty i odnowienie stacji Drogi Krzyżowej, ławek, figur, renowacja i pozłocenie wszystkich kielichów i puszek. Wielkim dziełem był również, konieczny ze względu na degradacje terenu przez szkody górnicze, remont groty i budowa nowych kaplic w jankowickiej Studzience. W roku 2014 podczas prac remontowo-konserwatorskich w prezbiterium kościoła, na jego sklepieniu odkryto datowaną na 1864 r. polichromię, która odnowiona znalazła się w rejestrze zabytków. W 2019 roku do kościoła powróciła również zabytkowa ambona. Ostatnim dziełem, któremu patronował ks. proboszcz T. Stachoń była renowacja obrazu ks. Walentego znajdującego się na zewnętrznej stronie prezbiterium (…) Na pytanie skierowane do ks. proboszcza Tadeusza Stachonia - co ksiądz uważa za najważniejsze osiągnięcie w swojej dotychczasowej posłudze w jankowickiej Parafii? - bez wahania, stanowczo odpowiada - Moim zdaniem za najważniejsze osiągnięcie i posunięcie duszpasterskie uważam wprowadzenie cotygodniowej Adoracji Najświętszego Sakramentu w czwartki. Dobre skutki i owoce takiej modlitwy całej wspólnoty jankowickiej już są i na pewno jeszcze będą”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy