Nowy numer 08/2024 Archiwum

Katowice. Akt oskarżenia ws. wybuchu gazu w plebanii

Prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia przeciwko 75-latkowi, który odpowie za doprowadzenie w styczniu do wybuchu gazu w budynku plebanii parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach. W wyniku eksplozji ranne zostały trzy osoby.

Mężczyzna odpowie za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa eksplozji gazu ziemnego oraz nieumyślne doprowadzenie do eksplozji, w wyniku czego doszło do zawalenia się budynku probostwa, a dwójka dzieci i ich ojciec doznali obrażeń ciała. O skierowaniu aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

W toku śledztwa zgromadzono obszerny materiał dowodowy - przesłuchano świadków i zasięgnięto licznych specjalistycznych opinii biegłych. - Jak ustalono, przyczyną eksplozji w budynku probostwa był wypływ gazu do pomieszczeń mieszkalnych, zajmowanych przez rodzinę oskarżonego. W ocenie prokuratora, dowody zgromadzone w śledztwie, w tym opinia biegłego z zakresu gazownictwa, wskazują, że oskarżony celowo rozszczelnił instalację gazową w swoim mieszkaniu, co spowodowało wypływ gazu. Przeprowadzone dowody nie pozwoliły natomiast na ustalenie, czy zainicjowanie wybuchu było wynikiem celowego działania czy przypadku - dodała prok. Zawada-Dybek.

W wyniku wybuchu obrażeń ciała doznała mieszkająca w budynku rodzina - dwójka dzieci i ich ojciec. W gruzowisku znaleziono ciała dwóch kobiet - żony i córki 75-latka. - Na podstawie szczegółowych opinii biegłych ustalono, że zasadniczą przyczyną zgonu dwóch kobiet, których ciała wydobyto pod gruzów zawalonego budynku, było zatrucie lekami, które zażyły wcześniej, i brak jest podstaw do przyjęcia, iż osoby te żyły w momencie wybuchu - wskazała prokuratura.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, w wyniku wybuchu parafia ewangelicko-augsburska poniosła straty na łączną kwotę ponad 6 mln zł. Wybuch uszkodził także okoliczne budynki i samochody, m.in. kościół parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach oraz budynek Szkoły Podstawowej (szkoda na ponad 700 tys. zł), Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego (szkoda na ponad 900 tys. zł). Łącznie status pokrzywdzonego prokurator przyznał 19 osobom fizycznym i innym podmiotom.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy