Nowy numer 08/2024 Archiwum

Archidiecezja. Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu abp. Adrianowi Galbasowi

W najbliższą niedzielę 26 listopada o godz. 12 podczas Mszy św. w katowickiej katedrze nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi nałoży paliusz abp. Adrianowi Józefowi Galbasowi, metropolicie katowickiemu.

Paliusz jest wręczany w Rzymie wszystkim metropolitom mianowanym w ciągu ostatniego roku w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Arcybiskup Galbas otrzymał paliusz 29 czerwca. Jest on znakiem więzi metropolity z następcą św. Piotra oraz władzy, którą sprawuje w jedności z Kościołem Rzymu.

Uroczystość nałożenia paliusza w Katowicach odbędzie się po raz pierwszy. Do 2015 r. obrzęd odbywał się w Rzymie, podczas jednej uroczystości. Ojciec Święty Franciszek zmienił ten zwyczaj, aby podkreślić więź metropolity z Kościołem lokalnym. W ten sposób w wydarzeniu mogą uczestniczyć zarówno biskupi diecezji wchodzących w skład metropolii, jak również duchowieństwo i wszyscy wierni. Znak nałożenia paliusza to szczególny moment łączności Kościoła lokalnego z Ojcem Świętym oraz zachęta dla wiernych do wspierania modlitwą pasterza stojącego na czele metropolii.

Metropolita ma prawo noszenia paliusza na terenie diecezji, które wchodzą w skład metropolii. Katowicką tworzą archidiecezja katowicka, diecezja gliwicka i diecezja opolska.

Podczas nakładania paliusza nuncjusz apostolski zwraca się do arcybiskupa m.in. tymi słowami: "Nakładamy tobie paliusz wzięty z konfesji św. Piotra, abyś go nosił w granicach swojej prowincji kościelnej. Niech ten paliusz będzie dla ciebie symbolem jedności i oznaką komunii ze Stolicą Apostolską. Niech będzie więzią miłości i zachętą do męstwa, abyś w dniu przyjścia i objawienia się wielkiego Boga i Najwyższego Pasterza Jezusa Chrystusa razem z powierzoną ci owczarnią został przyobleczony szatą nieśmiertelności i chwały".

Archidiecezja. Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu abp. Adrianowi Galbasowi   Paliusz biskupi. Henryk Przondziono /Foto Gość

W komunikacie wysłanym do parafii bp Grzegorz Olszowski, wikariusz generalny diecezji katowickiej, zaprosił do udziału w wydarzeniu wszystkich diecezjan, przedstawicieli rad duszpasterskich, ruchów, wspólnot i stowarzyszeń. Zachęcił także do modlitwy. "W synodalnym duchu odpowiedzialności za Kościół będziemy uwielbiać Jezusa Chrystusa, Króla i Pana nieba i ziemi, powierzymy Mu losy świata, Kościoła, naszej ojczyzny i archidiecezji. Będziemy błagać o pokój w ogarniętych wojną regionach".

Transmisja online na kanale YouTube katowickiej katedry: @katedrakatowice1641

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy