W sprawie nocnej prohibicji mieszkańcy os. Tysiąclecie w Katowicach będą mogli wypowiedzieć się na przełomie listopada i grudnia.
Zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami osiedla Tysiąclecia prezydent Katowic podpisał 3 listopada 2023 roku. Konsultacje będą dotyczyć zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w tej dzielnicy.
To efekt podjęcia przez Radę Dzielnicy uchwały na ten temat oraz głosów mieszkańców, które pojawiły się w trakcie spotkania z prezydentem.
- Zachęcam do wyrażenia swojej opinii w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji w tej dzielnicy poprzez aktywny udział w konsultacjach społecznych - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Przypomnę, że "nocna prohibicja" działa już w kilku dzielnicach: w Śródmieściu, Załężu, Szopienicach-Burowcu, Bogucicach, Dąbrówce Małej i Koszutce. Po raz pierwszy to rozwiązanie zostało wprowadzone w 2018 roku w Śródmieściu i zyskuje coraz więcej zwolenników. Jak z resztą pokazują policyjne statystyki, to rozwiązanie, które przynosi efekty - dodaje prezydent.
Konsultacje z mieszkańcami Tysiąclecia odbędą się na przełomie listopada i grudnia. Podobnie jak miało to miejsce wcześniej w innych dzielnicach, zostaną przeprowadzone w formie otwartego spotkania oraz za pośrednictwem formularza ankietowego. Spotkanie odbędzie się 28 listopada (wtorek) o godz. 17.00 w sali Spółdzielni Mieszkaniowej Piast przy ul. Zawiszy Czarnego 8, natomiast ankietę online będzie można uzupełnić w terminie od 20 listopada do 4 grudnia poprzez stronę Katowice.eu/konsultacje. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostaną również przedstawiciele zarówno Straży Miejskiej, jak i Policji. Całość działań konsultacyjnych zostanie zakończona do końca grudnia br.
- Inicjatywa ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych jest skutkiem interwencji wielu mieszkańców osiedla Tysiąclecia, którzy nagminne zgłaszali naruszanie ciszy nocnej w rejonie całodobowych sklepów. Także Radne i Radni Dzielnicy w trakcie podejmowania uchwały poparli 10-cioma głosami za, przy jednym głosie przeciw, ten wniosek mieszkańców. Tak zwana "nocna prohibicja" obowiązująca w dzielnicach pobliskich - Śródmieściu, Koszutce i Załężu - spowodowała relokacje nocnych sklepów na nasze osiedle. W ciągu kilku miesięcy powstało sześć nowych punktów handlowych, oferujących sprzedaż alkoholu. Reakcja Rady Dzielnicy oraz mieszkańców na te niekorzystne wydarzenia mogła być tylko jedna - mówi Marek Sobczyk, przewodniczący Rady Dzielnicy nr 9 osiedle Tysiąclecia.
Nocna prohibicja obowiązuje w godzinach od 22.00 do 6.00 rano. Statystyki pokazują, że nowe przepisy odniosły zamierzony skutek: liczba interwencji służb porządkowych związanych z nietrzeźwością i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych spadła po wprowadzeniu tzw. nocnej prohibicji. Już po pierwszym roku obowiązywania ograniczeń w sprzedaży alkoholu spadła o 54 proc. liczba udzielanych pouczeń oraz o 29 proc. liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień przez policję. Podobne efekty odnotowała również straż miejska: w 2017 roku strażnicy interweniowali 2043 razy, a w 2022 roku 1256 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 r. było
Celem wprowadzenia nocnej prohibicji jest ograniczenie spożywania alkoholu w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu nie dotyczy pubów czy restauracji, które swoim klientom dalej mogą serwować tego rodzaju asortyment. Zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwalają gminom na wprowadzenie prohibicji wyłącznie w całych dzielnicach, co oznacza, że nie może być ona wprowadzona na wybranym obszarze czy też ulicy.