Nowy numer 48/2023 Archiwum

20 lat organów u Świętej Rodziny, Katowice, koncerrty 12, 15, 21 i 29 października

Koncerty w ramach obchodów 20-lecia organów w stylu północnoniemieckiego baroku odbędą się w kościele Świętej Rodziny w Katowicach. Organizują je parafia Świętej Rodziny i św. Maksymiliana w Katowicach oraz Katedra Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

W czwartek 12 października (to rocznica inauguracyjnego koncertu) o godzinie 19.00 zagrają najzdolniejsi studenci Akademii Muzycznej w Katowicach.

W niedzielę 15 października o godzinie 19.00 z jubileuszowym recitalem wystąpi projektant organów w tym kościele - profesor Julian Gembalski. Podczas koncertu będziemy mogli po raz pierwszy obserwować pracę organisty, a to dzięki kamerom i ustawionemu na parterze kościoła ekranowi. Zaproszeni są wszyscy, którzy chcą nie tylko posłuchać pięknej muzyki, ale także zobaczyć, jak wygląda z bliska obsługa skomplikowanego mechanizmu organów.

W niedzielę 29 października o godzinie 19.00 jako finał obchodów 20-lecia organów u Świętej Rodziny będziemy mieli okazję wysłuchać mistrzowskiego koncertu w wykonaniu profesora Uniwersytetu w Mainz: Gerharda Gnanna. W świat muzyki swoim słowem wprowadzi prof. Julian Gembalski.

Od 12 do 29 października będzie można też obejrzeć wystawę poświęconej niezwykłym organom, zbudowanym przed dwudziestoma laty w tym kościele. Wystawa prezentuje fotografie wnętrza organów, archiwalne zdjęcia z koncertów, dokumenty, rysunki projektowe, afisze i pamiątkowe wpisy wykonawców z minionego 20-lecia.

Koncerty odbędą się w kościele Świętej Rodziny i św. Maksymiliana w Katowicach (ulica Zofii Kossak-Szczuckiej 24).

Wstęp na koncerty jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy