Na szlak wyruszyło ponad 1000 osób. Pielgrzymowanie rozpoczęli w bazylice św. Antoniego, zawierzając Bogu swoją drogę podczas Eucharystii, której przewodniczył bp Adam Wodarczyk. Na Jasną Górę dotrą w sobotę po południu.
Hasło tegorocznej pielgrzymki nawiązuje do Światowych Dni Młodzieży:„Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Ponadto każdego dnia pielgrzymom towarzyszą inne fragmenty zaczerpnięte z Pisma Świętego. W dniu wymarszu rozważają słowa Maryi: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38).
W homilii biskup Adam Wodarczyk nawiązał do zbliżającego się święta Przemienienia Pańskiego. - Niech wasza droga będzie piękna, wytrwała, abyście promieniowali Bożą miłością wobec siebie nawzajem. Oby także blask Boży zagościł w waszych sercach, na waszych obliczach, gdy powrócicie do waszej codzienności (...). Możecie być pewni, że po raz kolejny będziecie doświadczać, że Bóg jest wierny swojej miłości - mowił. Podkreślił także, że warto otworzyć się na Boże działanie. - Bóg jest Bogiem niespodzianek i często daje rzeczy, które nas zaskakują, a ostatecznie okazują się najbardziej potrzebne.
Po Mszy Świętej do pielgrzymów przemówił prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. Poprosił o modlitwę za miasto. Wspomniał także o jego patronie - św. Antonim. - Jest czymś symbolicznym to, że część pielgrzymów rybnickich jest dzisiaj w Lizbonie, czyli w miejscu narodzin patrona naszego miasta, a inna cześć wyrusza w kierunku Częstochowy - powiedział prezydent.
Także ks. Paweł Zieliński, który już po raz szósty pełni funkcję kierownika pielgrzymki, podkreślił podobieństwa i różnice rybnickiej pielgrzymki ze Światowymi Dniami Młodzieży. Wskazał, że skrót „ŚDM” można odnieść także do pielgrzymki: „Spieszymy do Maryi”. Wspomniał o nowym systemie zapisów, który usprawnił organizację. Dzięki niemu określono, że najmłodszy uczestnik pielgrzymki skończył niedawno 1 rok, natomiast najstarsza pątniczka przekroczyła miesiąc temu 86. rok życia.
Uczestnicy podzieleni są na osiem grup. Każda z nich oznaczona jest chustą innego koloru. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć przy pomniku Jana Pawła II poszczególne grupy wraz ze swoimi duszpasterzami wyruszyły na szlak.
W rybnickiej pielgrzymce biorą udział mieszkańcy Rybnika i okolicznych miast. Pani Irena rozpoczęła pielgrzymowanie w 1977 roku. W tym roku wyrusza na szlak już 39. raz. - Idę przede wszystkim podziękować za udaną operację i prosić o zdrowie. Zawsze gdy rozpoczyna się sierpień wiem, że moja „Mateczka”, już na mnie czeka w Częstochowie” - mówi. Justyna i Martyna z Pszowa idą po raz ósmy. Także i one modlą się szczególnie za chorych ze swoich rodzin. Mówią, że dzięki pielgrzymce zawsze dostają od Matki Bożej zastrzyk energii na kolejny rok. Podkreślają, że każda pielgrzymka przynosi oczyszczenie.
Na trasie pielgrzymki obecna jest także diakonia medyczna. Pani Renata z diakonii medycznej uczestniczy w pielgrzymce po raz dziesiąty. Wskazuje, że w tym roku widzi o wiele więcej dzieci niż w latach poprzednich. „Oby tylko wszyscy szczęśliwie wrócili” - stwierdza.
Zapisy na pielgrzymkę rozpoczęły się pod koniec maja, w trakcie festynu św. Antoniego. Ostatni pątnicy zapisali się na pielgrzymkę jeszcze w dniu wymarszu, pod koniec Eucharystii. Weronika, która w tym roku pomaga w organizacji prowadząc rejestrację mówi, że od godz. 7.00 na listach pojawiło się ok. 100 nowych osób.
Zobacz także: GALERIA