Nowy numer 39/2023 Archiwum

Katowice. Nowa dyrektor artystyczna i pierwsza drygentka NOSPR

Z początkiem sezonu 2023/2024 stanowisko dyrektor artystycznej i I dyrygentki NOSPR obejmie Marin Alsop - ogłosili przedstawiciele Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Po raz pierwszy Alsop dyrygowała NOSPR w lutym 2021 r. i od tego czasu poprowadziła 15 koncertów, których znaczna część odbyła się w trakcie wspólnego tournée po Japonii. Owocem współpracy NOSPR i Alsop były również trzy edycje mistrzowskich kursów dyrygenckich prowadzonych przez maestrę w siedzibie instytucji.

- Przyjmuję tę rolę entuzjastycznie i z ekscytacją myślę o kontynuacji naszej, już wyśmienitej, współpracy. Zarówno wrześniowa trasa po Japonii, jak i bieżące projekty nagraniowe i koncertowe składają się na nową wizję orkiestry na miarę XXI wieku. Wraz z dyrektor Ewą Bogusz-Moore nie możemy się doczekać pracy w ramach tak innowacyjnych projektów, jak m.in. rzadko wykonywana „Czarna maska” Pendereckiego czy nagrania utworów wspaniałych kompozytorek, takich jak Grażyna Bacewicz i Agata Zubel. Znamienne dla NOSPR oddanie sprawie rozwoju kolejnych pokoleń muzyków i dyrygentów jest bliskie również mojemu osobistemu zaangażowaniu w przyszłość muzyki klasycznej - mówiła dyrygentka.

- Przez ostatnie dwa lata mieliśmy przyjemność poznawać się z Marin Alsop i jesteśmy zachwyceni tym, że dołącza do nas jako dyrektor artystyczna. Marin jest osobą inicjującą pozytywne zmiany w branży, przecierającą nowe szlaki, której praca wspiera rozpoznawanie nierówności społecznych i przeciwdziałanie ich powstawaniu. Praca z Marin przynosi naszym muzykom wiele radości. Jej technika dyrygencka i etyka pracy, charakteryzująca się dużą starannością, zapewniają artystyczną doskonałość na najwyższym poziomie. Wszyscy czekamy z niecierpliwością na bliską współpracę w nadchodzących latach - dodawała Ewa Bogusz-Moore, dyrektor naczelna i programowa NOSPR.

Nową funkcję Marin Alsop będzie łączyć z zadaniami I dyrygentki ORF Radio-Symphonieorchester Wien (RSO Wien).

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast