Mężczyźni spotkają się w Piekarach Śląskich

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja odbędzie się doroczna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Uroczystości, w których weźmie udział kard. Kazimierz Nycz, rozpoczną się o godz. 8.30.

W zaproszeniu odczytanym w parafiach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zauważył, że tym razem pielgrzymi będą ją przeżywali w roku duszpasterskim, którego hasło brzmi: "Wierzę w Kościół Chrystusowy". Przypomniał, że ważną formą wyznawania wiary są praktyki religijne, osobista modlitwa, a zwłaszcza uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. Zwrócił uwagę, że o ten dzień tygodnia, wolny od przymusowej pracy i handlu, pod hasłem: "Niedziela Boża i nasza" walczyliśmy w Piekarach Śląskich od dziesięcioleci.

Metropolita katowicki podkreślił, że w archidiecezji i metropolii katowickiej ważnym wyznaniem wiary jest udział w pielgrzymkach do lokalnych sanktuariów. "Zwłaszcza dwie pielgrzymki - majowa mężczyzn i sierpniowa kobiet do Matki Bożej Piekarskiej - weszły w krwiobieg życia religijnego na Górnym Śląsku. Jako wspólnota Kościoła czekamy na te wydarzenia, które umacniają nas w wierze i dają orientację w szybko zmieniającym i odwracającym się od Boga świecie" - napisał, dodając, że dlatego serdecznie zaprasza mężczyzn do udziału w tegorocznej pielgrzymce.

Zaakcentował, że jej głównym motywem będzie dziękczynienie za wizytę papieża Jana Pawła II w Katowicach-Muchowcu w 1983 r., gdy spotkanie z nim odbyło się w obecności Maryi w Jej piekarskim wizerunku. "Jako pokolenie pamiętających to wydarzenie chcemy dziękować za dar tego spotkania oraz przypomnieć główne wątki papieskiego nauczania o ewangelii pracy, a przy okazji stanąć murem przy Janie Pawle II, na nowo odkryć aktualność jego nauczania i poprowadzić na spotkanie z nim młodsze pokolenia" - stwierdził abp Skworc.

W tym kontekście do udziału w pielgrzymce zaprosił wszystkie pokolenia. "Niech ojcowie pielgrzymują razem z synami, a dziadkowie z wnukami. Niech w Piekarach będą reprezentowanie wszystkie parafialne wspólnoty, niech to pielgrzymowanie zorganizują wspólnie duszpasterze i rady duszpasterskie oraz ruchy i stowarzyszenia, zwłaszcza zrzeszające mężczyzn i młodzieńców" - zaapelował metropolita katowicki. Poinformował też, że po raz pierwszy na piekarskim wzgórzu staną Rycerze Jana Pawła II, którzy formalnie rozpoczynają swoją działalność w archidiecezji katowickiej.

W tym roku w męskiej pielgrzymce do Piekar Śląskich będzie uczestniczył metropolita warszawski kard. Nycz, który wygłosi homilię, Obecni będą pasterze Kościoła z górnośląskiej metropolii i biskupi z krajów misyjnych. Uroczystości będą transmitowane przez TVP Polonia, TVP3 Katowice oraz Radio eM i Radio Katowice.

Program pielgrzymki:

  • 8.00 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP,
  • 8.30 - modlitwa różańcowa pod przewodnictwem ks. dziekana Damiana Wojtyczki,
  • 9.30 - procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na kalwarię. Powitanie pielgrzymów. Słowo społeczne abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego,
  • 11.00 - Msza św. pod przewodnictwem i z homilią kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Słowo podziękowania abp. koadiutora Adriana Galbasa SAC,
  • 13.45 - godzina ewangelizacyjna (gość: bp Sławomir Oder z Gliwic),
  • 15.00 - nabożeństwo majowe pod przewodnictwem bp. seniora diecezji płockiej Piotra Libery,
  • 16.00 - procesja do bazyliki piekarskiej. Zakończenie pielgrzymki.
Mężczyźni spotkają się w Piekarach Śląskich  
« 1 »