Nowy numer 22/2023 Archiwum

Region. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności walczy o statuetkę w prestiżowym konkursie

Jako jedyna placówka z regionu znalazło się w II etapie plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2022, organizowanym przez Muzeum Historii Polski.

Do drugiego etapu zakwalifikowała się nowa wystawa stała otwarta 19 stycznia 2022. "Do najważniejszych eksponatów prezentowanych na wystawie należy czołg T-55. Tego typu czołgi brały udział w pacyfikacji strajku w kopalni Wujek. Pojazd został użyczony Śląskiemu Centrum Wolności i Solidarności przez Ministerstwo Obrony Narodowej" - czytamy w opisie wystawy, udostępnionym na stronie Muzeum Historii Polski. "Obecnie ekspozycja  rozlokowana jest na 3 poziomach i zajmuje w sumie powierzchnię ponad 1100 m². Wystawa mieści się w dawnym magazynie odzieżowym kopalni Wujek, skąd 16 grudnia 1981 r. członkowie plutonu specjalnego ZOMO strzelali do strajkujących górników, zabijając 9 z nich. W części centralnej budynku zaprojektowano przeszklony wykusz ze świetlikiem, umożliwiający zwiedzającym wgląd na teren kopalni. Jednocześnie odtworzona została ceglana elewacja budynku".

W drugim etapie swoje głosy oddają internauci. Do 15 czerwca można poprzeć kandydaturę placówki ze Śląska, wchodząc na stronę Muzeum Historii Polski. Tam w dziale "Wydarzenie" należy odszukać miniaturę zdjęcia z opisem "Nowa wystawa stała Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast