Nowy numer 38/2023 Archiwum

Rybnik. Droga regionalna Racibórz-Pszczyna co najmniej o 68 mln zł droższa

Decyzja o rozstrzygnięciu przetargu na drugi etap budowy drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna coraz bliżej. Oznacza to konieczność zmian w budżecie i odłożenie na później części zaplanowanych inwestycji - poinformował rybnicki magistrat.

Oferty złożone w przetargu na dokończenie budowy rybnickiego odcinka drogi regionalnej Racibórz - Pszczyna znacznie przekroczyły kwotę zaplanowaną w budżecie. - Decyzja o tym, co zrobić w tej sytuacji to prawdziwy dylemat. Najtańsza oferta przekracza o prawie 68 mln zł nasz budżet. Jednocześnie mamy już zagwarantowane dotacje na budowę z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Funduszu Polski Ład w łącznej kwocie 165 mln zł. Rezygnacja z inwestycji to utrata tego dofinansowania i realne zagrożenie, że droga nigdy nie powstanie. Wybór oferty oznacza, że część zaplanowanych inwestycji zostanie odłożona na później. Podjąłem decyzję, że idziemy w kierunku rozstrzygnięcia przetargu. O zmianach w budżecie decydowali radni na ostatniej sesji Rady Miasta Rybnika - informuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Na ostatniej sesji rady zostały zatwierdzone konkretne zmiany w budżecie ze względu na planowaną inwestycję. By droga mogła powstać, zmiany budżetu dotyczą wykorzystania również wolnych środków finansowych w miejskiej kasie, które mogłyby zostać przeznaczone na inne inwestycje miasta. Przesunięcia budżetowe to nie tylko tegoroczny budżet, ale również zmiany w tzw. Wieloletniej Prognozie Finansowej dla miasta. Zaproponowane ruchy w budżecie uwzględniają również zabezpieczenie środków uwzględniających wskaźnik inflacji i ewentualne roszczenia waloryzacyjne wykonawców.

- Spośród 116 zadań jednorocznych wpisanych do tegorocznego budżetu konieczne było wykreślenie 9 z założeniem ich realizacji w latach następnych. W związku z realizacją budowy Drogi Regionalnej konieczne stało się też zmniejszenie nakładów na 2023 rok dla części zadań ujętych w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz wydłużenie terminu ich realizacji. Mam nadzieję, że w trakcie rozpoczętej inwestycji uda nam się uzyskać dodatkowe środki zewnętrzne, co umożliwi szybszy powrót do odkładanych obecnie inwestycji - dodaje gospodarz miasta.

Przypomnijmy, że większa część rybnickiego odcinka drogi regionalnej Racibórz - Pszczyna (czyli przeszło 10 km od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej) została wybudowana dzięki środkom unijnym i oddana do użytku w kwietniu 2020 roku. Kosztowała przeszło 475 mln zł (w tym 290 mln zł to środki z UE).

Budowa kolejnego, tak oczekiwanego odcinka drogi, obejmuje:

  • bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z ul. Grota-Roweckiego
  • skrzyżowanie typu rondo na skrzyżowaniu z ul. Sportową
  • 4 obiekty mostowe, umożliwiające trasie przekraczanie innych dróg oraz obsługę węzła,
  • 5 przepustów dla zwierząt.

Koszt dokończenia budowy drogi obejmuje również wykonanie oświetlenia, odwodnienia, przebudowę i budowę sieci uzbrojenia terenu, wykonanie elementów ograniczających negatywny wpływ inwestycji na środowisko np. ekrany akustyczne oraz nasadzenia zieleni.

Gotowy jest projekt drogi, zakończone też są sprawy związane z wykupem terenów pod jej budowę.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast