Przesłanie ks. dr. Marka Panka jest odczytywane w Poniedziałek Wielkanocny w parafiach archidiecezji katowickiej. Tego dnia kolekta jest przeznaczona na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.
Ksiądz Panek przypomina, że zanim niewiasty spotkały się ze zmartwychwstałym Jezusem, udały się o świcie obejrzeć Jego grób. Najprawdopodobniej chciały zapłakać nad grobem Tego, który był im bliski. "Wszystko to, co wówczas przeżywały Maria Magdalena i druga Maria, znamy zapewne z własnego doświadczenia. Nieraz już staliśmy nad grobami ludzi, którzy byli częścią naszego życia, i których śmierć dotknęła nas bardzo boleśnie" - czytamy w liście.
Rektor katowickiego seminarium pisze o metaforycznym rozumieniu grobu. "Wspominamy tak wiele sytuacji, w których przyszło nam się pożegnać z tym, co nasze życie wypełniało treścią: z przyjaźnią, pracą, ideałami, marzeniami. (...) Ból, smutek i lęk są częścią naszego życia" - podkreśla ks. Panek. Jak przypomina, zstąpienie anioła poprzedziło trzęsienie ziemi. "To, co się tam wydarzyło, jest bowiem jak trzęsienie ziemi, które wywraca wszystko, co dotychczas zdawało się pewne i oczywiste. A oznajmia to anioł, bo ludzkie słowa są niewystarczające, nieadekwatne" - czytamy w przesłaniu.
Jak zauważa, zmartwychwstanie Jezusa "radykalnie przekracza jakiekolwiek dotychczasowe ludzkie doświadczenia. Jest to Boże dzieło, które ukazuje się w Jezusie i przez Niego". Cud zmartwychwstania zupełnie zmienia sytuację każdego z nas. "I nie jest to jedynie, ani przede wszystkim, zmiana nastroju! (...) Dobra Nowina o królestwie Bożym, miłość Boga do człowieka, Jego bliskość wobec każdego z nas, obiecane nam życie wieczne nie podlegają śmierci. Jest to możliwe dlatego, że On, nasz Pan, zmartwychwstał i żyje!" - zaznacza ks. Panek.
Uświadamia, że ta wspaniała wieść głoszona i przyjmowana z wiarą przez kolejne pokolenia braci i sióstr - uczniów - dociera i do nas we wspólnocie Kościoła, w której Zmartwychwstały jest nieustannie obecny. "Głęboko wierzymy więc, że możemy się z Nim spotykać wszędzie tam, gdzie my przeżywamy swoją codzienność. Jesteśmy przecież członkami Kościoła, który gromadzi nas w Jego imię i Jego obecnością nas umacnia. A to pozwala nam zyskać zupełnie nową perspektywę życia, perspektywę nadziei!" - zauważa.
Rektor katowickiego seminarium prosi o wytrwałą modlitwę o nowe powołania do służby w Kościele. Wzywa do modlitwy za już powołanych, aby mieli odwagę pójść za głosem Jezusa. Wskazuje jednocześnie, że wszystkie informacje dotyczące przyjęcia do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego będą już wkrótce umieszczone na stronie internetowej www.seminarium.katowice.pl.
Przypomina, że istotnym elementem formacji seminaryjnej są studia teologiczne, odbywane na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Studiują na nim nie tylko alumni, ale także świeccy. Ksiądz Panek dziękuje za wsparcie duchowe i materialne lokalnego Kościoła, szczególne przyjaciołom zrzeszonym w Towarzystwie Przyjaciół Seminarium oraz tym, którzy wytrwale modlą się o nowe powołania do służby Bożej.