Nowy numer 23/2023 Archiwum

Abp Skworc do samorządowców: Bądźcie ambasadorami społecznego pokoju

Wielkopostny dzień skupienia dla samorządowców odbył się w czterech miejscach na terenie archidiecezji katowickiej.

Ten dzień odbywa się tradycyjnie w sobotę przed Niedzielą Palmową. Samorządowcy spotkali się w czterech miejscach - w Wodzisławiu Śl.-Kokoszycach z arcybiskupem Wiktorem Skworcem, w Tychach z biskupem Markiem Szkudło, w Katowicach-Bogucicach z biskupem Adamem Wodarczykiem i w Piekarach Śl. z biskupem Grzegorzem Olszowskim.

Samorządowcy mieli okazję do spotkania przy kawie, wysłuchania konferencji, adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi świętej. Była również Msza św. i obiad.

W homilii na Mszy św. dla samorządowców w Kokoszycach abp Wiktor Skworc nawiązał do toczących się wojen. Przywołał encyklikę Jana XXIII "Pacem in Terris". - Być może najbardziej aktualną dzisiaj kwestią pozostaje stwierdzenie, że pokój nie jest stanem relacji pomiędzy państwami, lecz jest właściwością wszystkich poziomów społecznej koegzystencji, aż po najbardziej intymne sfery każdej osoby. Do tego stopnia, że Jan XXIII mówi o "całkowitym rozbrojeniu", które powinno się dokonać także, a może przede wszystkim, "w sercach ludzkich".

Arcybiskup przywołał słowo Boże z 37. rozdziału Księgi Ezechiela: "I zawrę z nimi przymierze pokoju". - Pokój ludzki domaga się pokoju Bożego: "[Pokój] to jednak rzecz tak wspaniała i wzniosła, że człowiek, nawet pełen najlepszej woli, nie jest w stanie tego dokonać w oparciu wyłącznie o swe własne siły. Konieczna jest bowiem pomoc samego Boga, aby społeczność ludzka stała się możliwie najlepszym odbiciem Królestwa Bożego" - powiedział. - Bracia i Siostry! Bóg pragnie z wami dziś zawrzeć, odnowić przymierze pokoju. Bo jako samorządowcy możecie wiele czynić dla społecznego pokoju; bądźcie jego ambasadorami, pamiętając o słowach naszego Zbawiciela, iż błogosławieni są, którzy wprowadzają pokój. A zatem bądźcie błogosławionymi. Niech Zmartwychwstały napełnia was swoim pokojem - dodał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast