Nowy numer 15/2024 Archiwum

Katowice. W sobotę 1 kwietnia startują rowery miejskie

W tym roku stolica województwa śląskiego rozpocznie budowę i projektowanie nowej infrastruktury rowerowej o łącznej wartości ponad 28 mln zł. Oprócz tego w III kwartale br. planowane jest uruchomienie systemu roweru metropolitalnego.

W ramach katowickiego systemu wypożyczalni rowerów miejskich „City by bike” od 1 kwietnia br. do dyspozycji wypożyczających będzie ponad 1000 rowerów w tym 20 rowerów typu cargo, czyli mogących przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo). Wykonawca ma również obowiązek serwisowania rowerów oraz zakupu niezbędnych do naprawy części. Dla użytkowników dostępnych będzie, podobnie jak na koniec ubiegłorocznego sezonu, 125 stacji, w tym 11 stacji partnerskich - finansowanych przez podmioty zewnętrzne. Rowery będą dostępne dla użytkowników przez całą dobę.

- W ubiegłym roku odnotowaliśmy ponad 200 tys. wypożyczeń, co było wynikiem zbliżonym do czasu sprzed pandemii COVID-19. Podobnie jak w latach poprzednich, tegoroczny sezon roweru miejskiego wystartuje 1 kwietnia, a system będzie dostępny dla mieszkańców na dotychczasowych zasadach. W III kwartale br. planowane jest uruchomienie systemu roweru metropolitalnego, jednak zanim to nastąpi, chcemy dać możliwość korzystania z roweru miejskiego naszym mieszkańcom, dlatego wyłoniliśmy własnego operatora systemu w Katowicach - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Umowa z firmą Nextbike, operatorem systemu roweru miejskiego w Katowicach, obowiązuje do 31 sierpnia, z możliwością zmiany tego terminu - Aby rower metropolitalny mógł zacząć działać jeszcze w tym roku, miasto przystało na propozycję przedstawioną przez GZM zakładającą uruchomienie w początkowej fazie systemu składającego się w Katowicach ze 100 stacji i 700 rowerów. Jednocześnie inaczej niż w przypadku „City by bike”, rower metropolitalny będzie funkcjonował przez cały rok z założeniem, że w okresie zimowym dla użytkowników dostępnych będzie 50% floty - mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu w Urzędzie Miasta Katowice.

Rowery można wypożyczać na dwa sposoby - poprzez darmową aplikację mobilną, pozwalającą na rejestrację, wypożyczenie i zwrot jednośladu lub korzystając z terminalu znajdującego się przy stacjach. Te dwie możliwości wzajemnie się uzupełniają, pozwalając korzystać z systemu wszystkim, bez względu na to, czy posiadają przy sobie smartfon czy może wolą nie zapisywać w nim kolejnej aplikacji.

- Warto podkreślić, że w czasie galopującej inflacji zasady funkcjonowania rowerów miejskich pozostaną bez zmian. W tym roku cennik wypożyczenia rowerów jest taki sam, jak w ostatnich latach, czyli pierwsze 15 minut jest darmowe. Po tym czasie do końca pierwszej godziny koszt wynosi 1 zł. Druga godzina to kolejne 2 zł, trzecia - 3 zł, a każda kolejna 4 zł - mówi Roman Urbańczyk, prezes PKM Katowice.

Łączna długość infrastruktury rowerowej w Katowicach to blisko 190 km. Obecnie trwają prace związane z budową dróg rowerowych w rejonie ul. Francuskiej oraz przy ul. Gospodarczej, a niebawem wystartuje też budowa nowej infrastruktury rowerowej przy ul. Hallera. W trakcie procedury przetargowej znajduje się połączenie istniejącej infrastruktury rowerowej zrealizowanej w ramach przebudowy węzła drogowego w Giszowcu ze strefą Tempo 30 na ul. Kolistej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy