W tym miejscu będą możliwe pochówki zbiorowe oraz indywidualne dzieci zmarłych przed narodzeniem z całych Mysłowic.
Grób powstał obok pomnika poświęconego dzieciom utraconym. Przedstawia on Matkę Bożą, trzymającą na rękach swojego martwego Syna. Pomnik stoi na brzęczkowickim cmentarzu już od kilku lat.
Nowy grób jest czteropoziomowy. Na każdym poziomie zmieści się 250 urn, czyli w całym grobie można umieścić 1000 urn.
Będą tu spoczywać ciała dzieci martwo urodzonych, w tym te pozostawione przez rodziców w szpitalu. To pierwszy taki Grób Dziecka Utraconego w Mysłowicach.
Grób powstał z inicjatywy rodziców dzieci utraconych. Internetowa zbiórka przyniosła 3.400 zł; resztę potrzebnej kwoty dodał brzęczkowicki proboszcz, by grób mógł powstać. Koszt budowy takiego czteropoziomowego grobu to 5 tys. zł.
Obiekt poświecił go 25 marca ks. Rafał Lar, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Mysłowicach-Brzęczkowicach. Zapowiedział na cmentarzu, że co roku 15 października będzie tu uroczyście obchodzony Dzień Dziecka Utraconego.
- Dziękujemy za przychylność i współpracę z proboszczami parafii Matki Boskiej Bolesnej, ks. Grzegorzem Witą i ks. Rafałem Larem, a także władzom Miasta Mysłowice, które pomogą w dalszych procedurach i formalnościach związanych z pochówkami - powiedziała Izabela Piekarczyk, prezes Mysłowickiej Fundacji Po Pierwsze Człowiek, która prywatnie też jest mamą dziecka utraconego.
Przed poświęceniem grobu grupa prawie 20 osób złożyła w kościele przyrzeczenie i deklarację duchowej adopcji dziecka nienarodzonego. Będą stać na straży poczętych dzieci i będą poprzez modlitwy strzec ich do narodzin.
Grób dzieci nienarodzonych na cmentarzu w Mysłowicach-Brzęczkowicach. Danuta Sowa