Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Region. Stanowcze "nie" dla CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podczas specjalnej konferencji, która odbyła się w tym tygodniu w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, zaprezentowała wariant inwestorski planowanej linii kolejowej dużych prędkości Katowice-Ostrawa.

„Przygotowując wariant inwestorski dla odcinka Katowice-Ostrawa dla spółki priorytetem było uwzględnienie uwag mieszkańców. Od lutego 2020 r., czyli w ramach Strategicznego Studium Lokalizacyjnego (SSL) i dwóch etapów konsultacji studium ekonomiczno-techniczno-środowiskowego (STEŚ) przedstawiciele CPK zorganizowali 98 spotkań z mieszkańcami i samorządowcami. Odbyły się one na terenie 15 gmin, przez które przebiegały warianty linii kolejowych: Katowice, Mikołów, Tychy, Łaziska Górne, Wyry, Czerwionka-Leszczyny, Rybnik, Orzesze, Żory, Świerklany, Mszana, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Gorzyce, Godów. W sumie zebranych zostało ponad 7 tys. uwag i opinii. Wybranie ostatecznie wariantu W72 było odpowiedzią na apele mieszkańców. Projekt ten zakładał bowiem najmniej wyburzeń i najmniejszy wpływ na środowisko naturalne spośród wszystkich badanych.

Spółka CPK ogłosiła już również, że na przełomie 2024 i 2025 r. (po uzyskaniu decyzji środowiskowej i po przyjęciu planu rezerwacji) uruchomi możliwość dobrowolnej sprzedaży nieruchomości. Oznacza to, że mieszkańcy obszaru inwestycji Katowice-Ostrawa nie będą od razu wywłaszczani na podstawie standardowej procedury, którą latami stosowano w Polsce przy podobnych inwestycjach, ale będą mogli skorzystać ze znacznie atrakcyjniejszej oferty.

Jakie będą założenia kolejowego PDN? Po pierwsze cena nieruchomości (dotyczy nieruchomości zabudowanych) może być ustalona jako równowartość wartości odtworzeniowej bez uwzględnienia stopnia zużycia. – To znaczy, że za przykładowy 100-metrowy dom z lat 50. właściciel/użytkownik wieczysty dostanie tyle, co za nowy dom o tej samej wielkości. Druga opcja kolejowego PDN to sprzedaż nieruchomości z uwzględnieniem bonusów, czyli powiększenie wartości rynkowej określonej w wycenie: do 120 proc. w przypadku ziemi i 140 proc. dla budynków i nasadzeń. Innymi słowy, za dom o wartości rynkowej 1 mln zł spółka zapłaci właścicielowi 1,4 mln zł. Jest to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla właścicieli nowszych domów.”

Zespół prasowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

 

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy