Nowy numer 23/2023 Archiwum

Rybnik. Bulwary nad Nacyną mają nowy odcinek

Szeroki na 4 metry trakt pieszo-rowerowy nad niewielką rzeką Nacyną w Rybniku zyskał kolejny odcinek. Połączył dzielnice Niedobczyce i Niewiadom.

Nowy odcinek traktu pieszo-rowerowego nad Nacyną w Rybniku prowadzi od ulicy Górnośląskiej w Niedobczycach do ulic Sportowej i Przyjemnej w Rybniku-Niewiadomiu. Ma ponad 2 km długości, 4 metry szerokości. Towarzyszy mu inteligentne oświetlenie uliczne (82 lampy w technologii LED), 6 przepustów (w tym dwa nad rzeką Nacyną) i infrastruktura rowerowa: 4 miejsca odpoczynku (kosz, 2 ławki, 2 stojaki) oraz 2 liczniki.

- Rowerowy kręgosłup miasta zyskał kolejny ważny fragment w swoim przebiegu. Bulwary nad Nacyną to dla wielu rybniczan atrakcyjna propozycja aktywnego spędzania czasu, to idealna  trasa dla spacerowiczów, rowerzystów czy miłośników jazdy na rolkach, deskorolkach i hulajnogach - zaznacza prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Ale ta trasa to coś więcej: budując kolejne odcinki, stwarzamy alternatywną możliwość  przemieszczania się pomiędzy rybnickimi dzielnicami osobom, które chcą porzucić samochód na rzecz roweru i na co dzień poruszać się tym traktem do pracy czy szkoły - dodaje.

Budowa traktu trwała od sierpnia 2021 r. do marca 2023 r. i kosztowała w sumie 9,73 mln złotych.

- Historia bulwarów nad Nacyną sięga przełomu roku 2014/2015, kiedy to pojawił się zamysł budowy ciągu pieszo-rowerowego łączącego tereny rekreacyjne w dzielnicy Stodoły z dzielnicą Niewiadom z wykorzystaniem potencjału terenowego wzdłuż Nacyny - przypomina Łukasz Karbowiński, oficer rowerowy w rybnickim Urzędzie Miasta.

„Kręgosłup” rybnickich tras rowerowych - najważniejsze informacje i plany:

Dokumentacja projektowa odcinka łączącego ulicę Rudzką z ulicą Wierzbową oraz dalej ulicą Budowlanych i Raciborską powstała w 2016 roku, inwestycję oddano do użytku w 2017 roku. Równolegle w latach 2014-2020 realizowane były roboty budowlane w ciągu ulicy Rudzkiej doprowadzające do powstania drogi rowerowej w dzielnicy Orzepowice, Chwalęcice oraz Stodoły. W 2019 roku oddano do użytkowania odcinek drogi rowerowej wzdłuż Drogi Śródmiejskiej stanowiącej część południowego odcinaka rybnickich bulwarów.

- Dzisiaj możemy cieszyć się wykonanym i oddanym do użytkowania kolejnym ponad 2-kilometrowym odcinkiem bulwarów pomiędzy ulicą Sportową i ul. Górnośląską. Przygotowywane projektowo są kolejne odcinki, które połączą istniejąca infrastrukturę rowerową, tj. odcinek pomiędzy ulicą Górnośląska i ul. Droga Śródmiejska. Na realizację czeka odcinek drogi rowerowej w ciągu ulicy Sportowej, który połączy dzisiaj oddawany odcinek bulwarów z Zabytkową Kopalnią Ignacy - wyjaśnia Jacek Hawel, Dyrektor Centrum inwestycji rybnickiego magistratu. 

Odcinek Hallera – Rzeczna

 • Istniejąca nawierzchnia z kostki betonowej
 • Gotowy projekt wymiany nawierzchni na tym odcinku
 • Wymiana nawierzchni i poprawa oznakowania (2023 rok – Rybnickie Służby Komunalne)

Odcinek Rzeczna– Śródmiejska

 • Prace się rozpoczęły, ale zostały wstrzymane w związku z decyzją Wojewody Śląskiego
 • Na tym odcinku planowane dwa przejazdy bezkolizyjne pod ul. Reymonta (projekt gotowy) i pod ul. Obwiednia (projekt gotowy).

Odcinek Śródmiejska – Dolna

 • wybudowany przy realizacji drogi Śródmiejskiej

Odcinek Dolna – Górnośląska

 • w trakcie projektowania i uzgodnień

Tunel pod stacją Rybnik Towarowy

 • dostosowywanie projektu do wymogów PKP, gestorów sieci, aktualizacja do obowiązujących zapisów prawa.

Odcinek Niedobczyce – Niewiadom

 • 2 km właśnie oddane do użytku

Sportowa (łącznik Bulwary – Kopalnia Ignacy)

 • Gotowy projekt około 800-metrowego odcinka
 • Inwestycja obejmuje przebudowę drogi, nową kanalizację deszczową, oświetlenie i drogę dla rowerów
 • Połączy ul. Przyjemną z Kopalnią Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast