Uczestnicy inauguracji musieli też na gorąco odpowiedzieć na pytanie: „po co nam kultura?”, wpisując odpowiedź na specjalnie przygotowanej ściance. „Dla odmiany naszych miast” - napisał prezydent Katowic. „Bo inspiruje; łączy; bo uczy i otwiera horyzonty; pozwala mądrze i pięknie żyć; pobudza wyobraźnię i daje oddech; by dawać spełnienie emocjonalne; żeby zmieniać świat” - pisali samorządowcy i ludzie kultury.
Wniosek Katowic o status Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2029 będzie piękny, różnokolorowy, zrozumiały, z jasną myślą przewodnią - zapowiedział prezydent miasta Marcin Krupa. Katowice i Sosnowiec są liderami prac nad wnioskiem aplikacyjnym, który musi być gotowy do połowy września. Choć formalnie o tytuł ESK może ubiegać się jedno miasto, stolica woj. śląskiego ma reprezentować potencjał kulturalny całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).
- Idziemy ścieżką niemieckiego Zagłębia Ruhry, gdzie w przeszłości o tytuł ESK z powodzeniem ubiegało się miasto Essen, występując niejako w imieniu całego tego regionu. Również my chcemy wspólnie wygrać i jako metropolia stać się regionem kultury - tłumaczył prezydent Krupa.
- Nasza różnorodność to wartość i zaleta regionu. Jeżeli potrafimy pozytywnie zagospodarować i wykorzystać różnice - także te między Śląskiem i Zagłębiem - powinniśmy być w gronie faworytów do tytułu ESK. Bo tak naprawdę nie ma między nami żadnych rzek, które nas dzielą; są tylko mosty, które nas łączą. Nie trzeba nic zasypywać, trzeba korzystać z tych mostów - przekonywał prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Z inicjatywą starań miast GZM o tytuł ESK 2029 wyszedł przed rokiem europoseł Lewicy Łukasz Kohut. Podczas inauguracji starań samorządowcy i szefowie instytucji kultury - wśród nich dyrektorzy Teatru Śląskiego w Katowicach i Teatru Zagłębia w Sosnowcu - zostali symbolicznie „przywiązani do kultury” opaskami wykonanymi z materiałów wykorzystywanych w prezentowanych w regionie spektaklach teatralnych. To „przypominajka” i zobowiązanie do działań, których zwieńczeniem ma być zwycięstwo w rywalizacji o tytuł ESK w 2029 roku.
W 2029 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymają dwa miasta - jedno w Polsce i jedno w Szwecji. Oprócz Katowic, deklaracje ubiegania się o tytuł złożyli wcześniej samorządowcy z Rzeszowa i Kielc, a w woj. śląskim przymierzają się do tego także Bielsko-Biała i Jastrzębie-Zdrój. Wyboru miasta - Europejskiej Stolicy Kultury, dokonuje powołany przez Komisję Europejską 12-osobowy panel ekspertów, wśród których dwie osoby będą wskazane przez stronę polską.