Nowy numer 20/2024 Archiwum

Decyzja Watykanu. W bazylice w Panewnikach przez prawie rok będzie można dostąpić odpustu zupełnego

Penitencjaria Apostolska udzieliła bazylice w Katowicach-Panewnikach przywileju odpustu zupełnego z okazji 800. rocznicy zbudowania przez św. Franciszka pierwszej stajenki. Zamieszczamy modlitwę jubileuszową, której odmówienie jest jednym z warunków odpustu.

Penitencjaria Apostolska udzieliła przywileju odpustu zupełnego na czas od 25 marca 2023 r. do 2 lutego 2024 r. dla bazyliki w Katowicach-Panewnikach. Okazją jest 800. rocznica wzniesienia przez św. Franciszka pierwszej stajenki w Greccio (Włochy). Dokładnie w 1223 r. św. Franciszek z Asyżu ukazał prostym ludziom w Greccio Tajemnicę Wcielenia Pańskiego poprzez inscenizację Narodzin Pana Jezusa.

- Jako uczniowie i wierni naśladowcy Biedaczyny z Asyżu, od ponad 100 lat nie tylko budujemy w Panewnikach jedną z najokazalszych stajenek dla ludu śląskiego i dla wielu wiernych przybywających w okresie Bożego Narodzenia do naszej świątyni, ale adorujemy Dzieciątko Boże podczas licznych nabożeństw stanowych i adoracji - podkreśla ojciec Euzebiusz Skorupa, franciszkanin z Panewnik.

Rok łaski w bazylice w Katowicach-Panewnikach zostanie rozpoczęty w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2023 roku Mszą św. o godzinie 12.00. - Zapraszamy do korzystania z dóbr duchowych związanych z jubileuszem franciszkańskim. Zapraszamy wszystkich wiernych, którym jest bliskie nabożeństwo do Dzieciątka Jezus, a słowa specjalnego zaproszenia kierujemy do sióstr i braci z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz innych ruchów i grup modlitewnych, którym bliska jest troska o ludzkie życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci - mówi ojciec Euzebiusz. - Boże Narodzenie ściśle jest związane z Tajemnicą Wcielenia Pańskiego oraz szacunkiem wobec każdego poczętego życia. Zachęcamy również do włączenia się różne inicjatywy związane z troską o życie, o jego godne przekazywanie i odpowiedzialne rodzicielstwo - dodaje.

Odpust zupełny można zyskać pod zwykłym warunkami (stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencjach papieża) oraz odmawiając modlitwę jubileuszową do Dzieciątka Jezus:

Dziecię Jezus, przychodzisz do nas z nieba, aby przynieść nam zabawienie.

Rodzisz się z Maryi Dziewicy w ubogim żłóbku w Betlejem i obdarzasz świat swoim pokojem.

Jesteś wśród prostych pasterzy, przychodzą do Ciebie królowie, przychodzę i ja, podobnie jak św. Franciszek z Asyżu z otwartym sercem i gorącą wiarą. Przyjmij Panie mój pokłon i moją skromną modlitwę:

Niech Twoje błogosławieństwo towarzyszy Kościołowi, Ojczyźnie, mojej rodzinie,

bliskim, a także wszystkim potrzebującym i uciskanym.

Ześlij Boże Dziecię swoje łaski zwłaszcza dzieciom, rodzicom, dziadkom.

Niech małżeństwa cieszą się zdrowym potomstwem.

Obdarz swoją Miłością każdego człowieka, który przez Ciebie został odkupiony.

Niech prawda o twoim Wcieleniu przyniesie światu nadzieję i radość.

Niech w ludzkich sercach zapłonie na zawsze Twa Miłość. Amen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy