Nowy numer 09/2024 Archiwum

Katowice. Kilkaset osób manifestowało w obronie Jana Pawła II

Manifestacja w obronie Jana Pawła II pod jego pomnikiem w Katowicach zgromadziła m.in. górali i Ślązaków w strojach ludowych, motocyklistów, związkowcy z Solidarności, członków stowarzyszeń. - Nie zgadzamy się na falę agresji, wymierzoną w osobę, dzieło, wielkość i świętość papieża; jest on dla nas wzorem - mówili.

Manifestanci zgromadzili się po południu wokół pomnika Jana Pawła II przy katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze. Grała górnicza orkiestra, w tłumie powiewały flagi Polski i barwy Watykanu.

Spotkanie zgromadziło m.in. górali i Ślązaków w strojach ludowych, przedstawicieli stowarzyszeń, motocyklistów czy związkowców z Solidarności. Przy pomniku zmówiono modlitwę, z głośników odtwarzano fragmenty wystąpień papieża i kojarzące się z nim pieśni, m.in. "Barkę" i "Abba, Ojcze", czytano też poezję Jana Pawła II.

Ze sceny ustawionej przy pomniku odczytano "Manifest", którego autorzy wyjaśniali, dlaczego zorganizowano sobotnie spotkanie. "My, społeczność woj. śląskiego, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek ataków na świętość papieża Jana Pawła II. Nie zgadzamy się na falę agresji, wymierzoną w osobę, dzieło, wielkość i świętość Jana Pawła II. Ataki te bazują na kłamstwie, manipulacji i preparowaniu fałszywych dowodów, które to metody stosowały już służby komunistyczne, aby zniszczyć autorytet papieża Jana Pawła II" - napisali.

Jak dodali, niekwestionowana jest w świecie opinia, że wybór Polaka na papieża, a później jego pontyfikat, przyczyniły się do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz powrotu wolności i demokracji w tej części świata. "Jan Paweł II przypominał Polakom, że są wolnym narodem i pełnoprawnymi obywatelami Europy, a Polska wyrasta z korzeni wartości katolickich" - wskazali.

"To św. Jan Paweł II jako pierwszy rozpoczął bezprecedensową, zdecydowaną i systemową walkę z przestępczością seksualną wobec dzieci i przeciwko zjawisku pedofilii wśród duchownych (...) Nie wolno nam milczeć, nie wolno pozwolić na deptanie świętości proroka naszych czasów. Jan Paweł II jest dla nas wzorem i nie możemy patrzeć z obojętnością na szarganie jego autorytetu. Papież Jan Paweł II był, jest i pozostanie dla nas wielkim świętym, który bez reszty oddał życie Bogu i umiłowanej ojczyźnie" - przekonywali.

6 marca stacja TVN 24 wyemitowała reportaż "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978). Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

Przeczytaj nasz komentarz "Aureola z głowy nie spadnie".

9 marca Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w której "zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę", której obiektem jest papież Jan Paweł II. Za uchwałą głosowało 271 posłów, 43 było przeciw, od głosu wstrzymało się 4 posłów. 142 posłów nie głosowało.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy