Śląscy maturzyści odwiedzili Jasną Górę

Około stu osób wzięło udział w pierwszej pielgrzymce maturzystów archidiecezji katowickiej na Jasną Górę.

To była pierwsza archidiecezjalna pielgrzymka maturzystów - wcześniej na Jasną Górę przyjeżdżały tylko grupy uczniów z poszczególnych śląskich szkół. - Na naszej pielgrzymce byli razem przedstawiciele szkół chorzowskich, katowickich, z Łazisk Górnych, z Wodzisławia Śląskiego - wylicza ks. Łukasz Wieczorek, duszpasterz młodzieży w archidiecezji katowickiej.

Młodzi spotkali się najpierw w auli papieskiej na konferencji twórców kanału "Święty Monitor" - księży Wojciecha Iwaneckiego i Piotra Piekło. - Mówili o trzech powodach wiary, czyli o świadectwie, o doświadczeniu Boga i o rozumie. Myślę, że młodzież słuchała tego z wielkim zaciekawieniem - mówi ks. Łukasz Wieczorek. - Później był czas na chwilę osobistej modlitwy przed obrazem Matki Bożej. Całość zwieńczyła Msza święta pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Wiktora, koncelebrowana przez księży, którzy przyjechali z młodymi. Byli z nami też nauczyciele - dodaje.

Śląscy maturzyści odwiedzili Jasną Górę   Spotkanie z twórcami "Świętego Monitora". Ks. Łukasz Wieczorek Śląscy maturzyści odwiedzili Jasną Górę   Spotkanie na auli. Ks. Łukasz Wieczorek Śląscy maturzyści odwiedzili Jasną Górę   Księża Wojciech Iwanecki i Piotr Piekło, prowadzący "Święty Monitor". Ks. Łukasz Wieczorek

Na Mszy św. abp Wiktor Skworc w homilii zachęcał maturzystów do budowania stabilnych relacji z Bogiem i bliźnimi. Wskazał, że można je budować od młodości przez modlitwę, dialog z Bogiem, a także przez wolontariat, angażowanie się w dobro na rzecz drugiego człowieka. - Wiem, że wielu z was od ponad roku angażuje się w pomoc naszym bliźnim, ofiarom wojny na Ukrainie. Jakże wam za to nie dziękować! Czas poświęcony bliźnim, potrzebującym, to inwestycja w dobro, w pokój, to zakreślenie terytorium dobra i pokoju. Co więcej, wolontariat jest wyrazem bliskości z Jezusem, który zapewnia: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" – powiedział.

Arcybiskup mówił maturzystom, że do tej pory życie duchowe wielu z nich było kierowane niejako od zewnątrz. - Nad waszym rozwojem czuwali rodzice, katecheci, duszpasterze… Po maturze to się zmieni. Sami w poczuciu odpowiedzialności winniście zatroszczyć się o siebie, o swoją relację z Bogiem. Jednak i wtedy nie będziecie osamotnieni. Szukajcie środowisk, które żyją wiarą, tak jak pierwsi chrześcijanie. Oni usłyszeli od świętego Piotra i innych Apostołów słowa: Dla was w pierwszym rzędzie wskrzesił Bóg Sługę swego i posłał Go, aby błogosławił każdemu z was w odwracaniu się od grzechów - wskazał.

Śląscy maturzyści odwiedzili Jasną Górę   Na Mszę św. młodzi przeszli do kaplicy cudownego obrazu. Ks. Łukasz Wieczorek
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..