Tygodniowy wyjazd-pielgrzymka do Rzymu to główna nagroda w XIX Konkursie Papieskim, organizowanym przez Instytut Tertio Millennio.
Zwycięzcy otrzymają też 10 indeksów na pedagogikę lub teologię (do wyboru) na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu oraz wartościowe nagrody rzeczowe.
I etap Konkursu Papieskiego trwa od 15 lutego do 15 marca. Polega on na wypełnieniu testu online znajdującego się na stronie internetowej Konkursu pod tym linkiem: https://konkurspapieski.pl/.
Uczestnicy testu online, którzy uzyskają więcej niż połowę punktów, zakwalifikują się do II etapu – bardziej zaawansowanego testu, który będzie dostępny od 20 do 28 marca.
Pytania z I i II etapu są zamknięte, z zakresu nauczania papieża Jana Pawła II w tematyce Katolickiej Nauki Społecznej, treści Listu do młodych z całego świata Parati semper - zawsze wierni, informacji o Światowych Dniach Młodzieży, jak i zainteresowań Jana Pawła II, ze szczególnym uwzględnieniem kultury i filozofii.
Na napisanie eseju (etap III) jest czas od 3 kwietnia do 8 maja. Finał i ustna obrona prac odbędzie się 3 czerwca 2023 r. we wszystkich regionach.
W dotychczasowych edycjach Konkursu wzięło udział blisko 100 tysięcy uczniów i zostało nagrodzonych ponad 500 laureatów.
XIX Konkurs Papieski w 2023 roku przebiega pod hasłem "Z nadziei, która jest w nas". Tymi słowami Ojciec Święty Jan Paweł II zwrócił się do młodych ludzi w Liście do młodych z całego świata Parati semper - Zawsze wierni.
W ten sposób chciał napełnić młodych ludzi wiarą w to, że są nadzieją dla świata. Ich postawa, czyny, entuzjazm, mogą naprawdę zdziałać wiele.
Konkurs Papieski, którego pomysłodawcą był Maciej Zięba OP, to największy w Polsce konkurs dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Projekt ten, realizowany przez Instytut Tertio Millennio od 18 lat, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych ludzi.
Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu papieża Jana Pawła II wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych.
„Konkurs Papieski kształtuje twórcze myślenie, stwarza możliwość skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem papieża Polaka. Jest więc zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Jana Pawła II oraz pogłębiania wiedzy z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej” - napisali organizatorzy konkursu.
W zaproszeniu do udziału czytamy też: „W obliczu obecnej trudnej sytuacji w Ukrainie warto przypomnieć także słowa Jana Pawła II z Listu do młodych: „droga pokoju jest zarazem drogą młodych” (Pokój i młodzi idą razem). To przeświadczenie jest równocześnie wezwaniem i zobowiązaniem: jeszcze raz chodzi o to: „abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” - z tej nadziei, która się z Wami wiąże. Jak widzicie, nadzieja owa dotyczy spraw podstawowych i uniwersalnych zarazem.