I Międzynarodowy Ekumeniczny Koncert Muzyki Pokutnej i Pasyjnej, Żory, 24 i 25 marca

W tym roku odbędzie się pierwsza edycja Koncertu.

W piątek 24 marca 2023 r. o 17.00 w kościele ewangelicko-augsburskim w Żorach wystąpią Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna i Chór Mieszkany Katedry Wawelskiej z Krakowa.

W sobotę 25 marca 2023 r. o 17.00 w katolickim kościele Świetych Apostoów Filipa i Jakuba w Żorach wystąpią Chór Mieszany "Hron" z Bańskiej Bystrzycy na Słowacji i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia".

Pomysłodawcami Międzynarodowego Ekumenicznego Koncertu Muzyki Pokutnej i Pasyjnej w Żorach jest małżeństwo: Ewa Adamczyk-Ścibik i Krzysztof Ścibik.

Pani Ewa pełni funkcję dyrektora organizacyjnego, a mąż Krzysztof koordynuje promocję i  logistykę koncertu. Gospodarzami są proboszczowie: ks. Tomasz Nowak z parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach oraz ks. Bartosz Cieślar z parafii ewangelicko-augsburskiej w Żorach. Biuro organizacyjne MEKMPiP składa się z 10 osób i działa pod przewodnictwem Ewy Adamczyk-Ścibik, przy pomocy współorganizatora Urzędu Miasta Żory. 

Honorowy patronat nad koncertem objęli: ks. abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki,  ks. bp. Marian Niemiec – zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Piotr Gliński – wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jakub Chełstowski – marszałek województwa śląskiego oraz Waldemar Socha – prezydent Żor.

Pierwsza edycja międzynarodowego koncertu została zainspirowana piętnastoletnim doświadczeniem wynikającym z przeprowadzonych Ogólnopolskich Przeglądów Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej, które zostały zakończone z powodu epidemii i obostrzeń Covid-19 w 2021 roku.

Nowa formuła to nie rywalizacja o ocenę jury, lecz uczta muzyczna wybitnych wykonawców wykonujących utwory wielkopostne .

Ustalono, że koncert będzie się odbywał każdego roku w ciągu dwóch dni (w piątek i sobotę), tydzień przed Niedzielą Palmową w dwóch kościołach żorskich wyżej wymienionych gospodarzy. Postanowiono wprowadzić to wydarzenie na stałe do żorskiego kalendarza.

MEKMPiP ma charakter ekumeniczny; uczestnikami mogą być chóry i zespoły instrumentalne różnych wyznań chrześcijańskich.   

Jest to jedyny koncert o tematyce pokutnej i pasyjnej o zasięgu międzynarodowym, mający charakter ekumeniczny, łączący wszystkie wyznania chrześcijańskie, dając słuchaczom piękne wrażenia muzyczne oraz zadumę nad zbawczą męką Jezusa i sprawami ostatecznymi człowieka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: