Nowy numer 09/2024 Archiwum

Katowice. Nowy stadion coraz bliżej

Budowa nowego stadionu miejskiego w Katowicach nie zwalnia tempa. Trwa montaż trybun, powstają klatki schodowe hali sportowej. Wykonywane są również płyty fundamentowe pod potężne ponad 15-tonowe ściany narożne konstrukcji trybun stadionu.

Nowy stadion miejski powstaje przy ulicach Bocheńskiego, Upadowej i Dobrego Urobku w Katowicach. Inwestycję podzielono na dwa etapy. – Jestem przekonany, że ten obiekt stanie się kolejną wizytówką miasta. Uważam, że stadion wpisze się w krajobraz Katowic i stanie się rozpoznawalnym punktem na mapie miasta. Będzie widoczny z autostrady A4 – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Chcemy, by był to obiekt funkcjonalny, skrojony na miarę potrzeb mieszkańców, ale przede wszystkim nowoczesny i dobrze wkomponowany w miasto – dodaje prezydent, który podkreśla, że niewątpliwym atutem realizacji inwestycji w tym miejscu jest możliwość rewitalizacji kolejnego obszaru naszego miasta.

– Kończymy już fundamenty pod konstrukcję budynku hali. Jednocześnie w rejonie boiska sportowego montujemy  trybuny składające się z belek zębatych oraz płyt audytoryjnych o rozpiętości ponad 9 metrów oraz masie 12 ton. Po przeciwnej stronie hali powstaje czwarta z siedmiu klatek schodowych, którymi będzie można dostać się na różne kondygnacje wykonane z płyt HC – tłumaczy Arkadiusz Tuszkowski, dyrektor projektu z Grupy NDI. Zapowiada, że w najbliższych tygodniach wykonawcy będą kontynuować prace związane z montażem prefabrykowanej konstrukcji hali, montaż 47-metrowych dźwigarów stalowych oraz planują rozpocząć prace murowe zamykające bryłę hali sportowej. Poza tym wkrótce rozpoczną się też roboty przygotowawcze związane z konstrukcją stalową dachu hali.

Z kolei w rejonie samego stadionu trwają roboty żelbetowe. Wykonywane są płyty fundamentowe pod ponad 15-tonowe ściany narożne konstrukcji trybun stadionu, a także ławy i stopy pod konstrukcje trybun. Na stadionie przygotowywana jest też podbudowa pod murawę boiska, a w gruncie zagłębiane są instalacje. Poza tym wykonano już dwa podziemne tunele – pierwszy łączy murawę boiska z szatniami, a drugi posłuży kibicom gości.  

Ponadto wykonawca zakończył roboty konstrukcyjne dla podziemnego zbiornika na wodę do celów przeciwpożarowych. Pierwszy etap inwestycji obejmujący budowę stadionu, hali sportowej, dwóch boisk treningowych, miejsc parkingowych oraz niezbędnej infrastruktury drogowej – zgodnie z harmonogramem powinien zakończyć się z końcem sierpnia 2024 r. W ramach drugiego etapu budowy kompleksu do istniejących już wtedy obiektów dołączą cztery dodatkowe boiska treningowe, pole do praktyki bramkarskiej, dodatkowe drogi i miejsca parkingowe. Wartość kontraktu na pierwszy etap inwestycji szacowane jest 268 mln zł.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy