Nagroda Ligonia dla Dagmary Drzazgi, Piotra Oszczanowskiego i Muzeum Czynu Powstańczego

Dagmara Drzazga, Piotr Oszczanowski i Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny to tegoroczni laureaci 47. Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia. Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana wręczyło nagrody w czasie gali w Panteonie Górnośląskim w Katowicach.

Dagmara Drzazga jest autorką m.in. filmu dokumentalnego „Bez jednego drzewa las lasem zostanie”, który przypomniał Ślązakom o niezwykłym człowieku – ks. Janie Masze, straconym przez Niemców w Katowicach na gilotynie za to, że zorganizował nielegalną organizację charytatywną. Dzięki jej filmowi ks. Jan Macha stał się znany także w śląskim Kościele; w 2021 r. został beatyfikowany.

Piotr Oszczanowski od 2014 roku jest dyrektorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jest historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych, specjalistą sztuki dawnej, głównie nowożytnej. Nagrodę otrzymał za troskę o dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska, w tym wkład w powrót do katedry we Wrocławiu i przywrócenie pierwotnej świetności wybitnemu dziełu sztuki: ołtarzowi Andreasa Jerina.

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny zostało nagrodzone za pielęgnowanie pamięci o śląskim czynie powstańczym i walce o polskość Śląska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..