Nowy numer 5/2023 Archiwum

Katowice. Przygotowania do kolejengo sezonu rowerowego

Rozpoczęły się poszukiwania firmy, która zajmie się uruchomieniem, zarządzaniem i kompleksową obsługą systemu automatycznych wypożyczalni roweru miejskiego w stolicy Górnego Śląska.

Stacje wypożyczania roweru miejskiego stały się stałym elementem krajobrazu Katowic. System funkcjonuje w naszym mieście od 2015 roku. Wtedy pilotażowo powstały pierwsze 3 stacje, a zeszły sezon zamknęliśmy liczbą 125 punktów wypożyczania i ponad 1000 rowerów. Ruszamy z przygotowaniami do tegorocznego sezonu, który będzie nietypowy, gdyż czekają nas zmiany w funkcjonowaniu systemu. Zarządzanie nim przejmie metropolia. Zanim to jednak nastąpi, chcemy dać możliwość korzystania z roweru miejskiego naszym mieszkańcom, dlatego ogłaszamy przetarg na wyłonienie operatora systemu w Katowicach - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - W ubiegłym roku udało się przekroczyć liczbę 200 tys. wypożyczeń. Do rekordowego 2019 r. trochę zabrakło, ale wzrost tej liczby o ponad 70 tys. w stosunku do sezonu 2021 pokazuje, że mieszkańcy chętnie wracają "na rowery" po przerwie spowodowanej pandemią - dodaje.

Systemem roweru miejskiego, który w Katowicach nosi nazwę City by Bike, zarządza Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach i to jego zadaniem jest m.in. wyłonienie firmy obsługującej system. Po rozstrzygnięciu ogłoszonego właśnie przetargu zostanie podpisana umowa z wykonawcą na okres od 1 kwietnia do 31 sierpnia br., z możliwością przedłużenia. Skrócony w stosunku do lat poprzednich czas wynika z tego, że w tym roku ma zacząć funkcjonować system roweru metropolitalnego, obejmujący obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ogłoszony przetarg zakłada, że w tym roku pojawi się 113 stacji miejskich, a także dodatkowo stacje firm i instytucji partnerskich programu. Standardowo na stację rowerową składa się terminal pozwalający na wypożyczenie i zwrot roweru, 12 stojaków i 8 rowerów. Wyjątek stanowi stacja Katowice Rynek, która podobnie jak w latach ubiegłych będzie większa - 20 stojaków i 10 rowerów.

Elementem ułatwiającym korzystanie z systemu jest darmowa aplikacja mobilna, pozwalająca na rejestrację, wypożyczenie i zwrot jednośladu bez konieczności korzystania z terminala. Do dyspozycji wypożyczających będzie także 20 rowerów cargo, czyli mogących przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo).

Aby wypożyczyć rower, wystarczy zarejestrować się w systemie, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. W ostatnim sezonie zarejestrowało się ponad 15,5 tys. nowych użytkowników (przy nieco ponad 10 tys. rok wcześniej), co daje łącznie ponad 117 tys. użytkowników. Zainteresowane firmy swoje oferty mogą składać do 24 lutego.

Statystyki sezonu 2022 na następnej stronie.

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy