Do 15 marca można zgłaszać książki do ósmej edycji przyznawanej w Rybniku Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz". W konkursie rywalizują biografie, napisane i wydane po polsku w ubiegłym roku. Laureata poznamy w październiku podczas dorocznych Rybnickich Dni Literatury.
Książki do konkursu mogą zgłaszać m.in. wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim, a także członkowie kapituły konkursowej. Spośród wszystkich zgłoszonych książek do końca czerwca kapituła wybierze pięć nominowanych biografii. W poprzedniej edycji nagrody członkowie kapituły wybierali spośród 51 zgłoszonych książek.
Sekretarz kapituły ubiegłorocznej edycji "Juliusza", dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Rybniku Aleksandra Klich, zwróciła uwagę, że ósma edycja nagrody odbywa się w niezwykłej, granicznej sytuacji - roku wojny. - Wojny, która zniszczyła życie dziesiątek milionów ludzi, a wielu z nich przygnała do nas. Wojny, która przewartościowała nasze wybory: dziś na nowo zastanawiamy się, skąd się bierze zło, czym jest dobro, skąd czerpać siłę. Na czym polega sens życia, czym jest wspólnota. Wojny, która większość z nas napawa lękiem o przyszłość. Ale też wojny, która przypomina, że warto doceniać każdą dobrą chwilę życia. W tej sytuacji biografie są jak powieści ze znanej definicji Stendhala: to zwierciadła przechadzające się po gościńcu. Raz odbija lazur nieba, to błoto przydrożnej podróży - powiedziała Aleksandra Klich.
Zgodnie z regulaminem nagrody zwyciężyć może tylko jedna książka, za którą jej autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Nazwisko laureata będzie ogłoszone podczas gali 21 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Zwycięzca otrzyma też zaproszenie do prac przyszłorocznej kapituły nagrody.