Stajenka parafii św. Wawrzyńca w Wilchwach, dzielnicy Wodzisławia Śl., wygrała w kategorii szopek kościelnych. Wśród "betlyjek" domowych najwięcej głosów zyskało dzieło państwa Tomczoków z Siemianowic Śl.-Bytkowa.
Głosy liczyliśmy do północy z 10 na 11 stycznia. Do samego końca o wygraną w naszej zabawie w kategorii parafialnej ścigały się dwie stajenki: z parafii św. Wawrzyńca w Wodzisławiu Śl.-Wilchwach oraz św. Bartłomieja w Bieruniu Starym. Ostatecznie więcej głosów padło na Wilchwy: 5145. Bieruń uzyskał 4936 głosów. Trzecie miejsce - po wyścigu z parafią w Kobiórze - zajęła parafia św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach Śląskich. Zdobyła 877 głosów.
"Tegoroczną szopkę w parafii św. Wawrzyńca w Wodzisławiu Śl.-Wilchwach wymyślił i własnoręcznie wykonał ksiądz proboszcz Stanisław Czempka. W wolne wieczory Ksiądz realizował swoją nietypową koncepcję. Sam zrobił drewniane domki i inne elementy występujące w stajence. Po ostatnich roratach Ksiądz sam ustawił szopkę i wyszło to proste, a za razem piękne dzieło" - czytamy w e-mailu z Wilchw. Weronika TrontWśród szopek domowych najwięcej głosów padło na stajenkę Grażyny i Eugeniusza Tomczoków z Siemianowic Śląskich-Bytkowa: 408. Za nią znalazła się stajenka ze szpitala w Pyskowicach (358 głosów). Trzecie miejsce zajęły ex aequo dwie szopki, na które padło tyle samo głosów - po 247. To szopka zbudowana w 2019 r. przez 12-letnią wtedy Julię d'Amico, oraz stajenka Rafała Sudoła z Chorzowa.
Stajenka Grażyny i Eugeniusza Tomczoków z Siemianowic Śląskich-Bytkowa. "Nasza domowa szopka pochodzi z Osttirolu w Austrii. Została zakupiona z kompletem figurek plastikowych; stopniowo zastępujemy je figurkami z drzewa limbowego (Święta rodzina i postacie Trzech Króli) zakupionymi w Sudtirolu we Włoszech" - napisali Państwo Tomczokowie. Grażyna i Eugeniusz TomczokNa kolejnych miejscach znalazła się domowa stajenka Marii Turskiej d'Amico (238 głosów) oraz stojąca przed domem w Woli pod Pszczyną szopka, której fotografię nadesłała nam pani Jadwiga Piekorz (225 głosów).
Dziękujemy wszystkim za udział w naszym przeglądzie i zabawę przy rywalizacji! Niezależnie od liczby zdobytych głosów - pokazaliście, jak różnorodne są szopki w naszych kościołach i naszych domach, oraz jak wielu jest ludzi, którzy poświęcają czas na ich zbudowanie. To stajenki wykonane najróżniejszymi technikami, bogate i proste, wielkie i małe. Wszystkie wyrażają radość z tego, że Bóg stał się człowiekiem, żeby nas zbawić.
Zdjęcia stajenek, które otrzymały najwięcej głosów, opublikujemy także w papierowym "Gościu Katowickim" nr 3, który ukaże się z datą niedzieli 22 stycznia.
Poniżej galeria zdjęć "Niezła Szopka 2022/23".