Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Region. Co zrobić ze świątecznymi choinkami?

Po Bożym Narodzeniu przychodzi w końcu moment, kiedy choinka powoli zaczyna więdnąć i tracić igły. Gdzie wyrzucić takie drzewko? Warto poznać kilka wskazówek.

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia w Kato Urban Corner organizowaliśmy warsztaty, w trakcie których można było się dowiedzieć, jak wykonać ekologiczne ozdoby świąteczne. Na przygotowaniach do świąt myśl o ekologii nie powinna się jednak zatrzymać. Pozbywając się świątecznego drzewka, pamiętajmy o tym, kiedy i gdzie powinniśmy je wyrzucić – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Do tej pory choinki odbierane były w lutym, jednak w związku z tym, że sporo osób wystawiało je wcześniej, w tym roku MPGK rozpocznie ich odbiór już w styczniu – dodaje prezydent.

W tradycji świątecznej istnieje kilka dat, po których umownie rozbiera się choinki ze świątecznych ozdób. Pierwszy z nich to 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Dla wielu jednak to dopiero 2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego. Tak naprawdę nie ma jednej konkretnej daty. Każdy sam może wybrać, do kiedy choinka będzie zdobić dom czy mieszkanie. Niestety zdarza się, że mieszkańcy porzucają choinki w niewłaściwych miejscach, nawet z ozdobami! Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób, najbardziej przyjazny dla środowiska, ją wyrzucić.

Jak przygotować drzewko

W Katowicach odbiorem choinek zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Pracownicy odbierają je podczas standardowego wywozu odpadów. Najważniejsze jest, aby usunąć z choinki wszelkie ozdoby, które są wykonane z innych materiałów, np. szkła lub plastiku. Kiedy już przygotujemy drzewko, najłatwiej je po prostu postawić przy naszych pojemnikach do odbioru odpadów – wtedy pracownicy będą je mogli bez problemu zabrać.

– Choinki to także odpad, który odbieramy bezpłatnie od katowiczan. Prosimy jednak mieszkańców, żeby brali pod uwagę ogólny harmonogram wywozu - dla odpadów bio w zabudowie jednorodzinnej lub gabarytów w zabudowie wielorodzinnej. Nie wrzucajmy ich bezpośrednio do kontenera, ponieważ ich duży rozmiar uniemożliwi korzystanie z niego innym mieszkańcom. Trzeba też pozbawić choinki wszystkich ozdób – bombek, lampek, łańcuchów. Istnieje także możliwość samodzielnego przywiezienia drzewek do jednego z Gminnych Punktów Zbierania Odpadów, czynnych w dni robocze, od poniedziałku do soboty – wyjaśnia Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice.

Ważny termin

Najważniejsze w wyrzucaniu choinek jest ustalenie terminu, w jakim pracownicy MPGK je odbiorą, aby nie zastawiały terenu zbyt długo. Tu trzeba zwrócić uwagę na to, czy mieszkamy w zabudowie jednorodzinnej czy wielorodzinnej. W domach wolnostojących choinki są odbierane w czasie wywozu odpadów biodegradowalnych, natomiast z bloku mieszalnego, gdzie mieszkańców jest więcej, choinki są wywożone razem z odpadami wielkogabarytowymi. Warto także dopytać u administratora budynku, czy nie zostało wyznaczone specjalne miejsce do składowania i odbioru drzewek, aby nie blokować pojemników i wiat śmietnikowych. Dlatego też najlepiej wystawiać je jak najbliżej daty odbioru odpowiednich odpadów.

Co dalej dzieje się z choinkami

Zebrane choinki trafiają do należącego do MPGK Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. Drzewka naturalne zostają rozdrobnione i po przejściu odpowiednich procesów technologicznych, stają się składnikiem środka poprawiającego właściwości gleby. Ten zaś trafia zwykle jako nawóz pod trawniki i rośliny ozdobne, na użytkach zielonych oraz do rekultywacji terenów zdegradowanych. Drzewka sztuczne są z kolei traktowane jak złom i przechodzą typową dla niego drogę recyklingu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy