Nowy numer 09/2024 Archiwum

Abp Skworc: Bóg jest taki, że może się stać dzieckiem

- Bóg jest taki, że może się stać dzieckiem - powiedział abp Wiktor Skworc w homilii podczas Mszy w uroczystość Bożego Narodzenia w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla.

Metropolita katowicki podkreślił, że w uroczystość Bożego Narodzenia doświadczamy tajemnicy Boga, który „dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba”.

Komentując liturgię słowa, zwrócił uwagę m.in. na fragment Ewangelii Jana z jej „niezwykłym orędziem mówiącym o Jezusie Chrystusie przed Jego Narodzeniem”. – Zostało nam odsłonięte przedziemskie życie Jezusa Chrystusa i Jego działanie (…). Egzystencja Słowa, które stwarza i staje się ciałem w Maryi, Światła, które oświeca każdego człowieka i ostatecznie przyjmuje los Słowa niepoznanego, które przyszło do swojej własności – mówił.

Zaznaczył, że jako wierzący „należymy do tych, którzy w Kościele i przez Kościół przyjmują Słowo, które w Jezusie Chrystusie Ciałem się stało i zamieszkało wśród nas”. – Mocą łaski wiary stajemy się dziećmi Bożymi, stajemy się dziedzicami nadziei – dodał.

Wskazał na oblicze Boga przyniesione przez Chrystusa. – Bóg jest taki jak Jezus. Bóg jest taki, że może się stać dzieckiem i nim się stał; jest taki, że mógł cierpieć i kochać jak człowiek pośród ludzi. Ponieważ Jego światła takiego, jakim ono naprawdę jest, nie mo­gliśmy widzieć naszymi słabymi oczami, pokazał to nam w świetle człowieka, które jest jednak prawdziwie Jego światłem, jako światło przeznaczone dla nas – mówił.

W homilii zachęcił także do przemiany życia, która „dokonuje się na drodze naśladowania i przyjmowania Chrystusa aktem woli, miłości i nadziei”. W praktyce – jak zauważył – „to codzienne chodzenie Jego śladami”. Prowadzi ono „ostatecznie do umocnienia wiary w Kościół, bo jest On Mistycznym Ciałem naszego Zbawiciela”.

Dodał, że w jest to misja wszystkich wyznawców Chrystusa. – Jesteśmy posłani, aby we wspólnocie Kościoła iść do człowieka ze świadectwem miłości; która cierpliwa jest i łaskawa; nie zazdrości; nie szuka swego, wszystko znosi i wszystko przetrzyma – stwierdził.

Mszę pontyfikalną w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla koncelebrowali: abp senior Damian Zimoń, abp koadiutor Adrian Galbas, biskupi pomocniczy – Marek Szkudło, Adam Wodarczyk oraz Grzegorz Olszowski, duchowni posługujący w kurii metropolitalnej, instytucjach archidiecezjalnych oraz duszpasterze katedralni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy