Tychy. Stanisław Mazuś i prof. Ryszard Poręba honorowymi obywatelami miasta

Z wnioskiem do prezydenta miasta o nadanie obu panom takiego tytułu wystąpili miejscy radni. Uchwały w tej sprawie przyjęto przez aklamację.

Wybitny malarz Stanisław Mazuś oraz ceniony ginekolog prof. Ryszard Poręba zostali w czwartek honorowymi obywatelami Tychów. Obaj uczestniczyli w sesji Rady Miasta Tychy. - Cieszę się, że tak się moje życie potoczyło, że jestem w Tychach. Tychy to moje cudowne miejsce. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym gdziekolwiek indziej na kuli ziemskiej stworzyć tyle i tak, by mnie to satysfakcjonowało - mówił Mazuś, który jest związany z Tychami od 1968 r.

Prof. Poręba został honorowym obywatelem w uznaniu za "wybitne osiągnięcia w zakresie zmniejszenia umieralności kobiet powiatu bieruńsko-lędzińskiego i miasta Tychy z powodu raka szyjki macicy poprzez wprowadzenie obowiązkowych, masowych badań cytologicznych oraz promocję szczepień przeciw wirusowi HPV". Jak zaznaczają lokalne władze, powiat tyski jest do dzisiaj w czołówce regionów o największej wykrywalności i najmniejszej umieralności z powodu tej choroby.

Wcześniej Honorowymi Obywatelami Miasta Tychy zostali: arcybiskup Damian Zimoń (w 2004 roku), hokeista Mariusz Czerkawski (2009), dyrygent i skrzypek, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO Marek Moś (2009), socjolog prof. Marek Szczepański (2009), były prezes Tyskich Browarów Książęcych - Paweł Sudoł (2010) oraz himalaista Adam Bielecki (2018).

« 1 »