Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bp Olszowski do nauczycieli: Bóg zaprasza do współpracy każdego człowieka

- Bóg zaprasza do współpracy każdego człowieka - powiedział bp Grzegorz Olszowski w homilii podczas Mszy w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w ramach dnia skupienia nauczycieli, pedagogów, wychowawców oraz wszystkich pracowników oświaty. Wydarzenie zostało zorganizowane w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach.

W homilii bp Olszowski przypomniał, że dzisiejsza liturgia wspomina prawdę o Maryi, która pozostając „poczęta bez grzechu pierworodnego”, została Matką Syna Bożego”.

Nawiązując do nauczania św. Pawła, wskazał na pragnienie Boga, który chce uczynić człowieka świętym i nieskalanym. – Bóg jest stały w swoich zamiarach i konsekwentny. Nic nie przeszkodziło w tym, co zaplanował, nawet nieposłuszeństwo człowieka – mówił, odnosząc się do Księgi Rodzaju. Przypomniał, że po grzechu pierworodnym człowieka „pojawił się lęk przed Bogiem (…), zburzona została harmonia w świecie i jedność między ludźmi”. Wszystko  zmienił  posłany na świat Chrystus, który przyszedł ocalić to „co zostało zniszczone przez grzech”.

Duchowny podkreślił, że tak jak Maryję zaprasza On do współpracy każdego człowieka. – Została wybrana, by być Matką Syna Bożego i dla wypełnienia tego zadania została obdarowana przywilejem Niepokalanego Poczęcia – mówił.

Dodał, że „Bóg powierzając człowiekowi takie czy inne powołanie, daje łaskę potrzebną do jego wypełnienia”. Zaznaczył jednak, że  „człowiek może odrzucić plan Boga”, czego przykładem jest scena zwiastowania. – Maryja mogła powiedzieć Bogu „nie”, ale nie byłaby Tą, którą jest, nie otrzymalibyśmy za Jej przyczyną tylu łask – podkreślił. – Możemy odmówić, ale wtedy nie będziemy takimi, jakimi chce nas w swojej miłości mieć Bóg i nasze życie nie przyniesie zamierzonych owoców – kontynuował.

Bp Olszowski do nauczycieli: Bóg zaprasza do współpracy każdego człowieka   Pracownicy oświaty na dniu skupienia. Archiwum prywatne

Uczestnikom dnia skupienia powiedział, że jako nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy przyjęli od Boga szczególne powołanie. – Waszym zadaniem jest, jak i w życiu Maryi, nieść innym, waszym uczniom, Jezusa. Jeśli będziecie nosili w swoim sercu Jezusa, budowali z Nim relację i będziecie otwarci na Jego obecność i prowadzenie, to będziecie zanosić Go swoim uczniom, do swoich środowisk, szkół. Jezus będzie obecny pośród nich. I nawet nauczając różnych dziedzin nauki, będziecie Jego świadkami – spuentował bp  Olszowski.

Msza pod przewodnictwem bp. Grzegorza Olszowskiego była centralnym punktem adwentowego dnia skupienia nauczycieli, pedagogów, wychowawców oraz wszystkich pracowników oświaty. Przed liturgią była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz konferencja ks. dr. Tomasza Wojtala.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy