W najbliższych dniach rozpocznie się rewitalizacja terenu pomiędzy Katowicami i Mikołowem. Powstanie tu m.in. kąpielisko z zagospodarowaną plażą, boiska oraz ścieżki dla spacerowiczów. Inwestycja o wartości 6,8 mln zł będzie gotowa latem przyszłego roku.
Symboliczne wbicie łopaty zaczyna duży proces inwestycyjny na Stargańcu. - To miejsce będzie sprzyjało rekreacji i aktywnemu wypoczynkowi. Cieszę, się że ten moment w końcu nastąpił, bo wiem jak bardzo mieszkańcom zależało na tej inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w trakcie przyszłorocznych wakacji będziemy mogli cieszyć się z efektów tej metamorfozy - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Chociaż zlokalizowany tu ośrodek wodno-rekreacyjny Huty Baildon należy już do przeszłości, to jednak teren wokół stawu Starganiec wciąż cieszy się popularnością i jest chętnie wybierany na miejsce spędzania wolnego czasu zarówno przez katowiczan, jak i mieszkańców Mikołowa. Właśnie dlatego prezydent Katowic - chociaż oferty złożone w dwóch postępowaniach przetargowych przekraczały zarezerwowany budżet - zdecydował się wygospodarować dodatkowe środki i rozpocząć realizację tej istotnej inwestycji.
- Leżący przy granicy z Katowicami Starganiec jest miejscem o bardzo dużym potencjale. Mimo faktu, że dawno tu nie inwestowano, mieszkańcy naszych miast wiosną i latem nadal chętnie odwiedzają to miejsce. Świadczy to o jego uroku i walorach. Gdy tylko podaliśmy publicznie informację, że Starganiec zostanie zrewitalizowany, przez internet natychmiast przeszła fala entuzjazmu i pozytywnych komentarzy. Wielu naszych mieszkańców zna to miejsce od dziecka. Jestem przekonany, że po zakończeniu prac będzie ono tętniło życiem, będzie się tu można zrelaksować, przyjść odpocząć z rodziną i poprzebywać na łonie przyrody – mówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa.
Dzięki modernizacji ta przestrzeń nie tylko zyska na estetyce, ale także będzie oferować nowe możliwości spędzania wolnego czasu w bezpieczny i komfortowy sposób. Główną atrakcją miejsca będzie staw dostosowany do funkcji kąpieliskowych wraz z zagospodarowaną plażą oraz pomostem z częścią pływającą. Miłośnicy uprawiania sportu będą mieli do dyspozycji boiska do siatkówki plażowej, a dla spacerowiczów przygotowany zostanie nowy układ ścieżek dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Co istotne, ta infrastruktura ma w jak najmniejszym stopniu ingerować w systemy korzeniowe drzew.
Przestrzeń wypełnią także altany, leżaki miejskie i ławki, a przyroda zyska nasadzone tu nowe rośliny - niemal 30 różnych gatunków drzew i bylin, jak między innymi jabłonie, czereśnie, gruszki, baptysje błękitne, turzyce palmowe czy proso rózgowate „Heavy Metal” - oraz budki dla owadów zapylających. Zakres prac obejmuje także powstanie strefy małej gastronomii, gdzie będą mogły pojawiać się foodtrucki. Ponadto teren zostanie wyposażony w energooszczędne lampy solarne LED, a parking przy ulicy Owsianej zyska nową nawierzchnię.