Region. Rozpoczyna się modernizacja Stargańca

W najbliższych dniach rozpocznie się rewitalizacja terenu pomiędzy Katowicami i Mikołowem. Powstanie tu m.in. kąpielisko z zagospodarowaną plażą, boiska oraz ścieżki dla spacerowiczów. Inwestycja o wartości 6,8 mln zł będzie gotowa latem przyszłego roku.

Symboliczne wbicie łopaty zaczyna duży proces inwestycyjny na Stargańcu. - To miejsce będzie sprzyjało rekreacji i aktywnemu wypoczynkowi. Cieszę, się że ten moment w końcu nastąpił, bo wiem jak bardzo mieszkańcom zależało na tej inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w trakcie przyszłorocznych wakacji będziemy mogli cieszyć się z efektów tej metamorfozy - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Chociaż zlokalizowany tu ośrodek wodno-rekreacyjny Huty Baildon należy już do przeszłości, to jednak teren wokół stawu Starganiec wciąż cieszy się popularnością i jest chętnie wybierany na miejsce spędzania wolnego czasu zarówno przez katowiczan, jak i mieszkańców Mikołowa. Właśnie dlatego prezydent Katowic - chociaż oferty złożone w dwóch postępowaniach przetargowych przekraczały zarezerwowany budżet - zdecydował się wygospodarować dodatkowe środki i rozpocząć realizację tej istotnej inwestycji.

- Leżący przy granicy z Katowicami Starganiec jest miejscem o bardzo dużym potencjale. Mimo faktu, że dawno tu nie inwestowano, mieszkańcy naszych miast wiosną i latem nadal chętnie odwiedzają to miejsce. Świadczy to o jego uroku i walorach. Gdy tylko podaliśmy publicznie informację, że Starganiec zostanie zrewitalizowany, przez internet natychmiast przeszła fala entuzjazmu i pozytywnych komentarzy. Wielu naszych mieszkańców zna to miejsce od dziecka. Jestem przekonany, że po zakończeniu prac będzie ono tętniło życiem, będzie się tu można zrelaksować, przyjść odpocząć z rodziną i poprzebywać na łonie przyrody – mówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa.

Brak tytułu

WIARA.PL DODANE

Brak tytułu

Wizualizacja projektu nowego Stargańca.  

Dzięki modernizacji ta przestrzeń nie tylko zyska na estetyce, ale także będzie oferować nowe możliwości spędzania wolnego czasu w bezpieczny i komfortowy sposób. Główną atrakcją miejsca będzie staw dostosowany do funkcji kąpieliskowych wraz z zagospodarowaną plażą oraz pomostem z częścią pływającą. Miłośnicy uprawiania sportu będą mieli do dyspozycji boiska do siatkówki plażowej, a dla spacerowiczów przygotowany zostanie nowy układ ścieżek dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Co istotne, ta infrastruktura ma w jak najmniejszym stopniu ingerować w systemy korzeniowe drzew.

Przestrzeń wypełnią także altany, leżaki miejskie i ławki, a przyroda zyska nasadzone tu nowe rośliny - niemal 30 różnych gatunków drzew i bylin, jak między innymi jabłonie, czereśnie, gruszki, baptysje błękitne, turzyce palmowe czy proso rózgowate „Heavy Metal” - oraz budki dla owadów zapylających. Zakres prac obejmuje także powstanie strefy małej gastronomii, gdzie będą mogły pojawiać się foodtrucki. Ponadto teren zostanie wyposażony w energooszczędne lampy solarne LED, a parking przy ulicy Owsianej zyska nową nawierzchnię.

« 1 »