Spotkanie promujące wspólne wydawnictwo archidiecezji katowickiej i Muzeum Historii Katowic odbyło się w siedzibie Panteonu Górnośląskiego.
- Początkowo zamysł był taki, że będzie to tylko album ze zdjęciami. Jednak w miarę postępu prac okazało się, że możemy przygotować coś więcej - tłumaczyła redaktor albumu Aleksandra Niesyto. - Dzięki temu wydawnictwu możemy poznać historię, dowiedzieć się więcej o architekturze i sztuce we wnętrzu katedry. A ponieważ to nie tylko obiekt sztuki, ale także świątynia, w której jest prowadzone duszpasterstwo, jest też część odnosząca się i do tych zagadnień. Jej autorem jest ks. proboszcz Łukasz Gaweł - dodała.
"Katowicka Archikatedra Chrystusa Króla. Soli Deo Honor et Gloria" to wyjątkowe kompendium wiedzy na temat historii, architektury i sztuki we wnętrzu świątyni. Książka jest podzielona na pięć części, pierwsze cztery są opatrzone komentarzami specjalistów, natomiast ostatnia to tradycyjny album. Co ważne, treść została przetłumaczona na język angielski i niemiecki. - To także była ogromna praca, bo wymagało to nie tylko znajomości takiego popularnego języka, ale specjalistycznego słownictwa z wielu dziedzin. Dzięki temu nadaje się na prezent dla osób także z zagranicy - zwróciła uwagę A. Niesyto.
Obecny na spotkaniu abp Wiktor Skworc przypomniał, że diecezja niebawem będzie obchodzić stulecie istnienia, a jej historia ściśle wiąże się z historią idei, a potem powstania katedry Chrystusa Króla. - Ten album jest opowieścią o tym początku administratury apostolskiej, a później diecezji i archidiecezji katowickiej. Ten kościół lokalny bardzo szybko zbudował swoją tożsamość i przechowuje tradycje wielkiej archidiecezji wrocławskiej, która zupełnie zmieniła swoje oblicze w 1945 r. Tamten kościół i jego tradycje zostały zachowane w diecezji katowickiej - przypomniał metropolita. - Dziękuję wszystkim redaktorom pracującym przy tym albumie - dodał.
Wydawnictwo "Katowicka Archikatedra Chrystusa Króla" jest dostępne m.in. w siedzibie Muzeum Historii Katowic.