To kuchnia dostępna do użytkowania przez każdego mieszkańca. Inicjatywa powstała w wyniku uczestnictwa Rybnika w programie Urban_In, realizowanym przez Uniwersytet SWPS na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Miejsce ma odpowiadać na potrzeby rybniczan, niezależnie od sytuacji finansowej i proponować innowacyjne rozwiązania problemów. Pomysł został dofinansowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które przekazało 25 tysięcy złotych na jego realizację. Dodatkowo jedna z firm AGD przekazała na rzecz kuchni lodówkę, kuchenkę, zmywarkę, okap, czajnik, blender, przybory do gotowania. Pomoc w zakresie produktów spożywczych zadeklarował sąsiedzki supermarket, Fundacja Szkoła na Widelcu zadbała o materiały edukacyjne z zakresu dietetyki i prawidłowego żywienia, a mieszkańcy przynieśli do kuchni społecznej książki kucharskie. Przy remoncie pomieszczeń pomagały osoby bezdomne, które pod nadzorem pracownika socjalnego m.in. odmalowywały ściany.
Na początek Wspólny Stół będzie działać trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki, w godz. 15.00 – 18.00. Lokal będzie wyposażony w podstawowe sprzęty przydatne podczas gotowania i zaopatrywany w produkty spożywcze umożliwiające przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Do dyspozycji użytkowników będzie również wspólny kącik przeznaczony do odpoczynku, poczytania na miejscu książek i magazynów, czy skorzystania ze stanowiska komputerowego.
Za koncepcję tworzonego miejsca odpowiadają laureatki konkursu Urban_In – Zuzanna Hyrcza i Alicja Wolanin, które w oparciu o wyzwanie projektowe zdefiniowane przez Miasto Rybnik stworzyły wizję miejsca i scenariusz jego funkcjonowania. – Wspólny Stół będzie potrzebować mieszkańców Rybnika. Będzie go można wspierać na różne sposoby, tj. podzieleniem się żywnością, której nie jesteśmy w stanie spożyć w terminie czy przekazaniem w dobrym stanie książek i gazet. Dzięki takiemu działaniu nic się nie zmarnuje, a przy okazji pomoże się innym. W zależności od zapotrzebowania planowane są warsztaty i wspólne działania integrujące mieszkańców. Będą oni zachęceni do udziału, a także wychodzenia z własnymi inicjatywami. Poszukujemy również wolontariuszy – osób, które zaangażują się na dłużej – przekonują autorki koncepcji, Zuzanna Hyrcza i Alicja Wolanin.
Nad sprawnym działaniem Wspólnego Stołu będą czuwać opiekunowie miejsca, czyli pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy na co dzień zajmują się profesjonalnym pomaganiem. – Bardzo ważnym aspektem tej inicjatywy było dostrzeżenie problemu ograniczonego dostępu do gazu, prądu czy sprzętu kuchennego, czyli podstawowych elementów potrzebnych do przygotowania sobie posiłku, u wielu mieszkańców Rybnika, w tym – u osób w kryzysie bezdomności. Powodem tego stanu rzeczy są zbyt wysokie ceny, a w przypadku niektórych potencjalnych użytkowników kuchni – problem nieposiadania stałego miejsca zamieszkania – mówi Anna Sowik-Złotoś, Dyrektor rybnickiego OPS.