Katowice. Ruszył XVI konkurs "Lokal na kulturę"

Trzy lokale w centrum Katowic będzie można wynająć po preferencyjnych stawkach, aby prowadzić w nich działalność kulturalną. W mieście rozpoczął się właśnie nabór wniosków w XVI konkursie "Lokal na kulturę".

Konkurs jest adresowany do osób, które mają pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej. Celem jest ułatwienie startu społecznym inicjatywom kulturalnym.

– Projekty działające w ramach "Lokalu na kulturę" są dowodem na to, że sprawdza się strategia miasta, by inwestować w kulturę. Kultura w mieście to nie tylko wielkie wydarzenia, koncerty czy instytucje, ale również oddolne inicjatywy mieszkańców, które z radością wspieramy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Stąd decyzja o uruchomieniu kolejnej edycji "Lokalu na kulturę". Tym razem proponujemy trzy lokale w ścisłym centrum Katowic – dodaje prezydent.

Trzy lokale, o których wspomina prezydent Marcin Krupa, to przestrzenie do zaadaptowania pod adresami: ul. Kochanowskiego 11, ul. Kościuszki 35 i ul. 3 Maja 31. Ich lokalizacja oraz możliwości adaptacji na działalność kulturalną, artystyczną czy twórczą stwarzają duże możliwości dla potencjalnych najemców. Pomieszczenia w pierwszych dwóch lokalizacjach są niewielkie, każdy ma ok. 34 m2. Natomiast lokal przy ul. 3 Maja to przestrzeń o powierzchni ponad 81 m2 z prawie 33-metrową piwnicą, co daje duże możliwości zagospodarowania.

Nabór do konkursu trwa do 26 października 2022 r. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. informację o rodzaju i zakresie planowanej do uruchomienia działalności kulturalnej, artystycznej lub twórczej wraz ze wstępnym harmonogramem działań (rodzaj, częstotliwość) oraz wstępną koncepcję zagospodarowania lokalu z zakresem planowanych prac remontowo-adaptacyjnych i wskazaniem terminu ich realizacji.

Stawki czynszu dla proponowanych w konkursie lokali to 6,96 zł za m2 w przypadku ul. Kościuszki 35 i 6,71 za m2 za lokal przy ul 3 Maja. Natomiast czynsz w przypadku przestrzeni przy ul. Kochanowskiego 11 wyniesie 4,03 zł za m2. Wszystkie proponowane lokale usytuowane są na parterach od frontu kamienic, w których się znajdują. Co ważne, przy dynamicznie rosnących cenach, potencjalni najemcy mają zagwarantowane, że kwoty te nie ulegną zmianie w ciągu 5 lat od podpisania umowy najmu.

W sumie w piętnastu dotychczas przeprowadzonych edycjach katowickiego "Lokalu na kulturę" zostało wystawionych do konkursu 86 wolnych lokali użytkowych. Miasto podpisało z najemcami 42 umowy, a aktualnie w najmie pozostaje ponad 20 lokali. – "Lokal na kulturę" umożliwił nam spełnienie marzenia o kawiarnio-księgarni. Dzięki odpowiedniej przestrzeni chyba jako jedyni w mieście kierujemy do czytelników tak szeroką ofertę książek anglojęzycznych, z której korzystają zarówno lokalsi, jak i obcokrajowcy mieszkający na Śląsku. Mam nadzieję, że dla wielu osób jesteśmy ważnym miejscem na kulturalnej i kawowej mapie Katowic – mówi Maryla Korczewska-Jaguś, prowadząca Black Woolf coffee & books przy ul. 3 Maja 25. – Żeby przekonać się, że nasz "Lokal na kulturę" się sprawdza, wszystkich fanów komiksu zapraszamy na spotkanie w ramach Nocy Księgarń, które odbędzie się w najbliższy piątek 7 października o godz. 18.30. Z naszymi gośćmi porozmawiamy o tłumaczeniu i ilustrowaniu literatury graficznej – zachęca.

« 1 »