Nowy numer 15/2024 Archiwum

Tychy. Otwarto sklep społeczny

Na terenie Tyskich Hal Targowych został otwarty pierwszy w Polsce sklep społeczny sieci Spichlerz. To sklep przede wszystkim dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, ale nie tylko.

Seniorzy mogą skorzystać z zakupów w sklepie niezależnie od dochodów, a w soboty sklep będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta.

Sklep społeczny znajduje się na 1. piętrze w Tyskich Halach Targowych przy al. Józefa Piłsudskiego 8. To miejsce, gdzie można kupić pełnowartościowe produkty, często z krótkim terminem ważności, w cenach niższych niż w innych sklepach.

Najważniejszą zasadą działania sklepów jest sprzedaż produktów, których ceny za ogólny koszyk zakupów nie przekraczają 50% wartości ceny rynkowej.

- To oczywiście nie znaczy, że każdy produkt jest o 50 procent tańszy, bo przykładowo warzywa będą bardzo tanie i pieczywo, a przykładowo jakiś inny produkt będzie droższy, ale zawsze jest to taniej niż w takim sklepie tradycyjnym. Produkty, w zależności od miejsca pochodzenia mają termin ważności od kilku dni do nawet 6 miesięcy – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

W sklepie obowiązuje zasada, że kupujący może nabyć jeden produkt z danego asortymentu. - Tak więc np. nie możemy tam kupić dwóch kartonów mleka. Sklepy socjalne i społeczne są po to, aby pomóc komuś w budżecie domowym, to nie jest kompleksowe zaopatrzenie – dodaje Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Każdy kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, a jego dochód nie przekracza kwoty 2100 zł dla osoby samotnie gospodarującej powinien skontaktować się telefonicznie bądź osobiście z najbliższym punktem terenowym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w którym pracownik socjalny zweryfikuje możliwość zakwalifikowania się do korzystania ze sklepu społecznego. - Otwarcie sklepu społecznego to wyjście naprzeciw mieszkańcom, którzy w związku z różnymi okolicznościami, takimi jak np. problemy finansowe czy utrata pracy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Stale rosnące ceny, inflacja sprawiają, że takich osób jest coraz więcej. Widzimy jak wiele osób przyszło dziś na otwarcie sklepu. Mam nadzieję, że zakupione w sklepie produkty w bardzo okazyjnych cenach będą odciążeniem domowego budżetu - mówi Maciej Gramatyka, zastępca Prezydenta Miasta Tychy ds. Społecznych.

W inauguracji sklepu społecznego w Tychach wziął udział Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic. Przypomniał, że pierwszy sklep socjalny powstał w Katowicach dwa lata temu, w tej chwili są dwa. Ich klientami są podopieczni MOPS-u. - Idea jest świetna - powiedział. - To rodzaj pomocy społecznej. Nie ukrywał, że jedynym problemem jest zaopatrzenie tych sklepów i apelował do sieci sklepowych oraz producentów, by przekazywali sklepom socjalnym produkty, którym kończy się przydatność do spożycia. - Tu się nie zmarnują - zapewnił.

Sklep jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 do 16.00, a w soboty od 9.00 do 13.00. Można w nim kupić w atrakcyjnych cenach artykuły spożywcze, środki higieny osobistej oraz środki czystości.

Skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest konieczne, by skorzystać ze sklepu od poniedziałku do piątku. Skierowania są wydawane w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (ul. Budowlanych 59) oraz w Punktów Terenowych MOPS. Osobami uprawnionymi do zakupów w sklepie społecznym są mieszkańcy Tychów, w tym obywatele Ukrainy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej, posiadający stosowne skierowanie z MOPS, oraz seniorzy w wieku 60 plus bez względu na wysokość dochodów.

Dodatkowo, w każdą sobotę, zakupy będą mogli zrobić wszyscy chętni mieszkańcy Tychów - bez konieczności posiadania skierowania.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy