Nowy numer 48/2023 Archiwum

Katowice. Krystyna Bochenek upamiętniona w Galerii Artystycznej

Odsłonięcie wizerunku zasłużonej dla miasta postaci to już tradycyjny element świętowania urodzin miasta.

Na katowickim pl. Grunwaldzkim upamiętniani są zasłużeni dla miasta w dziedzinie kultury. Kolejne postaci są wyłaniane w głosowaniu: najpierw propozycje składają instytucje kultury, później głos zabierają mieszkańcy, a ostateczna decyzja należy do prezydenta. - Dzisiaj oddajemy cześć Krystynie Bochenek. Odsłaniając jej popiersie w Galerii Artystycznej naszego miasta oddajemy hołd jej dorobkowi w dziedzinie kultury, ale przede wszystkim jako osobie otwartej na drugiego człowieka - powiedział prezydent Marcin Krupa.

Krystyna Bochenek urodziła się w Katowicach, w czasie gdy miasto nosiło nazwę Stalinogród. Przez lata pracowała jako dziennikarka lokalnych mediów. To z jej inicjatywy odbywały się pierwsze "Ogólnopolskie Dyktanda". Wchodziła w skład Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (w tym jako przewodnicząca Komisji Języka w Mediach). Była senatorem V, VI i VII kadencji.

W Galerii Artystycznej podobizna Krystyny Bochenek ma miejsce obok m.in. Alfreda Szklarskiego, Bernarda Krawczyka czy Kazimierza Kutza.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy