Nowy numer 39/2023 Archiwum

Katowice. PKM przekazało autobus, który dowiezie ukraińskie dzieci do szkoły

Ukraińska gmina Obroszyn otrzymała autobus, który będzie służył uczniom mieszkającym na jej terenie. Władzom gminy zależy na dowożeniu dzieci do szkoły i zapewnieniu na ile to możliwe normalnej nauki.

Gmina Obroszyn jest częścią powiatu lwowskiego, na którego terenie schroniło się ok. 500 tys. uchodźców wewnętrznych. Jednocześnie mieszkańcy oraz instytucje starają się wspierać ukraińską armię - przekazują walczącym potrzebne zasoby. Szkoły najczęściej oddają autobusy, które mogą się przydać na froncie. W efekcie brakuje pojazdów, które mogą wozić na zajęcia dzieci z bardziej oddalonych rejonów wiejskich. Gmina Obroszyn licząca 7622 osoby również oddała swój jedyny autobus szkolny na potrzeby armii. Władze gminy chcą zapewnić wszystkim dzieciom transport do szkół, jednak nie mają odpowiednich środków na jego sfinansowanie. Katowice postanowiły wspomóc Ukraińców i przekazują kolejny pojazd, który będzie służył podczas trwającej wojny.

Autobus, który został wybrany, to niskopodłogowy 12-metrowy Solaris Urbino z 2013 r. Spełnia bardzo wysoką normę emisji spalin Euro 5. Wcześniej był wykorzystywany jako tzw. autobus lotniskowy - ponieważ ma trochę inne wyposażenie wewnątrz, dzięki czemu był bardziej komfortowy dla pasażerów podczas dłuższych podróży. Posiada 40 miejsc siedzących oraz 46 stojących. We flocie PKM-u jest to jeden z nielicznych, srebrnych, pojazdów.

- Decyzja, aby pomóc dzieciom, które nie powinny w ogóle myśleć o temacie wojny, a skupiać się na nauce i zabawie, była dla nas jednoznaczna. Jako prezydent miasta, ale także rodzic wiem, jak ważna jest edukacja, i cieszę się, że dzięki naszym działaniom uda się sprawić, że chociaż część dzieci jej nie przerwie przez błędy, które powodują dorośli - podkreśla prezydent Katowic Marcin Krupa.

Pojazd został oficjalnie przekazany gminie Obroszyn, którą w Katowicach reprezentował pierwszy zastępca wójta Anton Kustyk. W czasie pobytu w Polsce podkreślał, jak wiele znaczą dla mieszkańców Ukrainy takie gesty poparcia, które pozwalają na w miarę codzienne funkcjonowanie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast