W święto Podwyższenia Krzyża Świętego metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w podziemnej bazylice Piusa X w Lourdes. Trwa IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych do francuskiego sanktuarium.
W homilii podkreślił słowa, które Jezus skierował do Nikodema (J 3,16). Stanowią one syntezę Bożego objawienia, a zarazem najkrótszą katechezę o tajemnicy zbawienia. - Nikodem szuka odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań egzystencjalnych: W jaki sposób człowiek może być uratowany od śmierci i zbawiony? - zauważył abp Skworc. Podkreślił, że te same pytania pozostają wciąż aktualne i poruszają zgromadzonych w Lourdes pielgrzymów z całego świata.
Taka sama i wciąż aktualna pozostaje także odpowiedź Jezusa. - Przedziwny sposób naszego zbawienia wybrał Bóg. Jednak nie sam krzyż sam w sobie jest źródłem zbawienia, ale miłość Boga do każdego z nas wyrażona Chrystusową śmiercią na krzyżu. Miłość ta, chociaż jest w pełni bezinteresowna, domaga się naszej odpowiedzi - powiedział.
Czytaj więcej:
Metropolita zaznaczył, że najważniejszą treścią Dobrej Nowiny jest pragnienie Boga, któremu zależy na zbawieniu wszystkich ludzi. - On pragnie, aby każdy z nas, ufający Bożym planom, niezależnie od życiowych kontekstów, przeciwności, a nawet znoszonych cierpień, nie zaginął, ale cieszył się wiecznym przebywaniem z Bogiem.
Dodał, że treść Ewangelii uobecnia się w czasie każdej Eucharystii, która jest pamiątka męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. - Wchodźmy więc z wiarą w tajemnice naszego zbawienia, w misterium Boga - Miłości miłosiernej! - zachęcił wiernych obecnych w sanktuarium i łączących się dzięki transmisji internetowej.
W IV archidiecezjalnej pielgrzymce do Lourdes bierze udział 220 uczestników, którym towarzyszy 50-osobowy zespół złożony z lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i duchownych. Oprócz abp. Skworca jest wraz z nimi także bp pomocniczy Marek Szkudło.