Katowice. Nagrody prezydenta Katowic rozdane

Renata Bonczar, Regina Gowarzewska, Robert Ciupa i Grzegorz Chudy zostali tegorocznymi laureatami nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. Uroczystość odbyła się w Willi Goldsteinów.

Tytuł Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO stanowi ukoronowanie naszego zaangażowania w rozwój kultury. Zarówno przyznanie tytułu, jak i budowa Strefy Kultury to czynniki, które znacząco wpłynęły na rozwój całego miasta, a u podstaw tych projektów leży właśnie kultura. Dziś mamy wyrobioną markę. W Katowicach odbywają się festiwale, jak OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka czy Rawa Blues. Ale to też kolejne edycje Letnich Ogrodów Teatralnych i fantastyczne spektakle wystawiane zarówno przez Teatr Śląski, jak i inne mniejsze, niezależne teatry. Tych wszystkich działań nie byłoby, gdyby nie osoby angażujące się w kulturę. Dziś nagradzamy zarówno tych zajmujących się kulturą wysoką, jak i tych, którzy popularyzują chociażby gwarę śląską. Bo i o nich nie wolno nam zapominać - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wyróżnienia przyznawane są od 1984 r. za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz organizacyjne, mające wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w mieście, a uroczystość wręczania nagród w dziedzinie kultury zawsze zbiega się z rocznicą nadania Katowicom praw miejskich.

- Chciałem podziękować za zaufanie oraz wiarę w instytucje i ludzi. Bez tego niewiele by się udało. Myślę, że my wszyscy, ludzie kultury, musimy być wdzięczni za to, że jest nad nami mecenat miasta i zawsze możemy z niego skorzystać. To bardzo ważne - mówił w trakcie odbierania nagrody Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

W ostatnich latach wyróżnienie zostało przyznane m.in. takim artystom, jak: Grzegorz Płonka, Tomasz Kurpierz, Marcin Marten czy Robert Talarczyk.

O laureatach nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury w 2022 r. na następnych stronach:

« 1 2 3 4 5 »