Trwa postępowanie przetargowe Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach na budowę tężni solankowej wraz z ogrodem sensorycznym. Rekreacyjna i prozdrowotna inwestycja ma powstać na os. Tysiąclecia.
Cały czas realizujemy ważne z perspektywy mieszkańców inwestycje tworzące miejsca przyjazne odpoczynkowi i rekreacji - niedawno otwarliśmy stanicę żeglarską w Szopienicach, a za kilka tygodni będzie gotowy trzeci już basen miejski. Nasi mieszkańcy uwielbiają również wypoczywać w tężni solankowej, która od 2019 r. działa w parku Zadole, a w przyszłym roku podobne miejsce będzie gotowe na os. Tysiąclecia - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Planowana inwestycja to efekt pomysłu zgłoszonego w ramach budżetu obywatelskiego. Był to projekt ogólnomiejski. Zakłada on budowę obiektu, w którym poddawać się będzie można inhalacjom solankowym, mającym liczne właściwości zdrowotne. Inhalacje pomagają m.in. w leczeniu chorób zatok i górnych dróg oddechowych, chorób reumatycznych, są też zalecane osobom zmagającym się z alergiami. Oprócz budowy tężni inwestycja obejmuje także stworzenie ogrodu sensorycznego. Całość mają dopełniać elementy małej architektury, a do tężni będzie można dojechać np. rowerem i pozostawić go na przygotowanym w tym celu parkingu.
W postępowaniu przetargowym swoją ofertę zgłosił jeden wykonawca - Adam Goniwiecha Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe ADAGON na kwotę 2,9 mln zł. Zakład Zieleni Miejskiej zdecydował się wybrać tego wykonawcę, obecnie jest przygotowywana umowa. Od momentu jej zawarcia wykonawca będzie miał 48 tygodni na zrealizowanie prac.
- Rekreacyjne tereny zielone czy właśnie takie miejsca, jak tężnie solankowe mają ogromne znaczenie zarówno dla samopoczucia ludzi, jak i ich zdrowia. Dlatego ważne jest, by mieszkańcy mieli dostęp do tego typu przestrzeni i mogli w nich odpocząć od codziennego życia w biegu - mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Planowana tężnia na os. Tysiąclecia to kolejna z miejskich inwestycji wykorzystujących solankę. Ta w parku Zadole była jednym z pierwszych tego typu obiektów w regionie. Dowodem jej popularności są nie tylko liczne wizyty w niej, ale także kolejne pomysły na tego typu obiekty. Dotyczyły one zarówno tężni na os. Tysiąclecia, jak również budowy fontanny solankowej, która powstaje obecnie w Giszowcu.