Nowy numer 39/2022 Archiwum

Katowice. Umowa na autobusy hybrydowe

W przyszłym roku pasażerowie PKM Katowice będą mogli jeździć po aglomeracji nowym typem autobusów - hybrydą, która optymalnie łączy napęd spalinowy z elektrycznym, wykorzystując zalety ich obu.

PKM Katowice właśnie podpisało umowę z wykonawcą - firmą Volvo - na dostarczenie 22 hybrydowych autobusów. Będą to pierwsze tego typu pojazdy w barwach katowickiego przewoźnika.

- Ciągle staramy się modernizować tabor autobusowy jeżdżący w PKM Katowice, tak, by był on jak najbardziej ekologiczny. Normę Euro 6 spełnia już ponad 50 proc. pojazdów, normę EEV - ponad 30 proc. pojazdów, 20 autobusów posiada napęd elektryczny. Wierzę, że ekologiczny i nowoczesny tabor może wpłynąć na decyzję mieszkańców dotyczącą wyboru środka lokomocji. Takie inwestycje wpisują się w ideę zrównoważonego transportu, którą staramy się w Katowicach promować - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zadanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza zakłada dostawę 5 nowoczesnych pojazdów przegubowych, a druga - dostawę 17 sztuk autobusów jednoczłonowych. Pierwsze autobusy powinny pojawić się na drogach za ok. 9 miesięcy. Na zadanie przeznaczono kwotę prawie 43 mln zł.

- Jesteśmy dumni, że kolejne polskie miasto dołącza do grona naszych klientów i serdecznie dziękujemy za to zaufanie. Będą to pierwsze autobusy hybrydowe w barwach katowickiego przewoźnika, które dodatkowo będą poruszały się w tzw. strefach zero-emisyjnych. Oznacza to, że na wyznaczonych odcinkach tras, w obrębie ścisłego centrum miasta, pojazdy będą napędzane wyłącznie silnikiem elektrycznym na dystansie do kilkuset metrów. Pozwala to na znaczną redukcję emisji spalin i hałasu w newralgicznych miejscach metropolii. To prawdziwa rewolucja - mówi Maciej Sylwanowicz, dyrektor ds. Rozwoju Elektromobilności Miejskiej w firmie Volvo Bus Corporation.

Wszystkie zamówione pojazdy będą niskopodłogowe. Autobusy przegubowe mają mieć minimum 130 miejsc, a autobusy jednoczłonowe - 80 miejsc do przewozu pasażerów.

Nowoczesne autobusy pojawią się w Katowicach w ramach projektu zakładającego poprawę jakości środowiska naturalnego oraz zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego. Inwestycje w nowoczesne napędy to kierunek, w którym obecnie podążają firmy zajmujące się transportem.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy