Nowy numer 39/2023 Archiwum

Region. Będzie więcej tzw. ekogroszku

Polska Grupa Górnicza (PGG) uruchomi w kopalni Ziemowit w Lędzinach nową instalację do produkcji tzw. ekogroszku. Rocznie ma powstawać pół miliona ton tego surowca.

Projekt, który ma ruszyć w pierwszej połowie 2024 r., zakłada wykorzystanie wyłączonej z eksploatacji kopalnianej infrastruktury oraz pozyskanie nowych maszyn i urządzeń. Wybudowane zostaną hale suszenia i paczkowania węgla wraz z placami magazynowymi i miejscem do rozładunku.

W nowym zakładzie będzie produkowany ekogroszek pod nazwą "Karlik 26+". Obecnie popularny wśród odbiorców "Karlik" wytwarzany jest z węgla z Piasta-Ziemowita w należącym do PGG zakładzie w Woli k. Pszczyny. Uruchomienie zakładu w Lędzinach spowoduje, że węgla nie trzeba już będzie przewozić do Woli.

- Główne korzyści z projektu to możliwość dostosowania produkcji do potencjalnych ograniczeń wynikających ze zmian legislacyjnych i potrzeb rynku oraz zwiększenie płynności odbioru węgla - wyjaśnia Sławomir Brusik, kierownik Działu Inwestycji i Przygotowania Produkcji w kopalni Piast-Ziemowit.

Mówi Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej:

Przygotował Marcin Iciek / Radio eM

Do końca tego roku powinno zakończyć się projektowanie nowego zakładu, a budowa ma rozpocząć się na przełomie lat 2022 i 2023. Ziemowit jest częścią kopalni zespolonej Piast-Ziemowit.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast