Nestor polskiej medycyny sądowej, jeden z najwybitniejszych polskich naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zmarł w wieku 97 lat. Był m.in. doktorem honoris causa SUM i laureatem nagrody Lux ex Silesia.
Był jednym z nestorów polskiej medycyny sądowej, cenionym współtwórcą tzw. śląskiej szkoły tej dyscypliny, wykładowcą etyki lekarskiej i - jako taki - był nauczycielem wielu pokoleń lekarzy i prawników.
Stawiany był przy tym jako wzór etyczny i naukowy. Był m.in. przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej, wieloletnim przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach oraz jednym ze współtwórców Kodeksu Etyki Lekarskiej.
W latach 50. XX w. w Śląskiej Akademii Medycznej prowadził zajęcia dydaktyczne z patomorfologii i medycyny sądowej, wykładał też etykę lekarską. W latach 80. był Dziekanem Wydziału Lekarskiego w Katowicach. Zrezygnował z tej funkcji w proteście wobec represji stanu wojennego.
W czasach stanu wojennego prof. Nasiłowski był autorem wielu ekspertyz, które miały znaczenie polityczne. Wydawał opinie m.in. związane z pacyfikacją kopalni Wujek czy w związku ze śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki. Przygotował też szereg ekspertyz dla celów beatyfikacyjnych.
Prowadzone przez prof. Nasiłowskiego badania naukowe dotyczyły m.in. urazów mózgowo-czaszkowych, toksykologii alkoholu, zatruć lekami, zwłaszcza u małych dzieci, zatruć przemysłowych, narkomanii, a także odpowiedzialności zawodowej lekarzy i nauczania etyki lekarskiej.
W 2019 r. został za swoje działania uhonorowany nagrodą biskupów katowickich Lux ex Silesia. "Narozrabiałem przez te dziewięćdziesiąt kilka lat bardzo dużo" - powiedział wówczas nestor śląskiej medycyny. Laudację na cześć laureata wygłosił prof. Grzegorz Opala, wybitny neurolog. "Zawsze można było liczyć na pomoc prof. Nasiłowskiego. Jego działalność to nie tylko ciężka praca, ale konieczność fachowego i odważnego przeciwstawiania się różnymi naciskom. Jednocześnie potrafił do rewolucyjnych często nastrojów wprowadzić poczucie normy tak etycznej, jak i prawnej" - mówił.
Jak podała rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Msza żałobna zostanie odprawiona w piątek o godz. 10. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.