Nowy numer 39/2022 Archiwum

Rybnik. Jeszcze piękniej na tężni

Rybnicka tężnia zaprasza na widownię, która powstała na betonowych schodach otaczających dawny basen w dzielnicy Paruszowiec-Piaski.

Na tężni pojawiły się drewniane siedziska, pomiędzy którymi rozkwitają byliny. Są to ławki lub siedzisko-leżaki, które idealnie wpasowały się w otoczenie. 11 nowych siedzisk idealnie sprawdzi się jako widownia i miejsce odpoczynku.

- Bardzo się cieszę, że to miejsce się rozwija, oferując kolejne możliwości korzystania z terenu, który przecież zapisał się w "rekreacyjnej historii" Rybnika. Kiedyś rybniczanie przychodzili się tu opalać i kąpać w basenie, dziś odpoczywają w innej formie. Znowu można tu wygodnie posiedzieć, odpoczywać i cieszyć się pięknem otaczającej przyrody - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Najważniejsze jest to, że to sami mieszkańcy zabiegają, by teren wykorzystywać zgodnie z ich potrzebami - widownia na tężni powstała jako realizacja lokalnego budżetu obywatelskiego 2022, a przecież i sama tężnia to efekt budżetu obywatelskiego sprzed kilku lat, w jego ogólnomiejskiej odsłonie - dodaje P. Kuczera.

Rybnik. Jeszcze piękniej na tężni   Widownia przy tężni doskonale wkomponowała się w otoczenie dzięki wykorzystaniu ukształtowania terenu i infrastruktury dawnego basenu. M. Koczy /UM Rybnik

W odświeżonej odsłonie rybnicka tężnia to uczta dla zmysłów. W każdą sierpniową niedzielę miejsce będzie dodatkowo rozbrzmiewać muzyką. Wszystko za sprawą letnich koncertów kameralnych, na które zaprasza Rada Dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Muzyczne spotkania, które rozpoczynają się o godz. 16, są bezpłatne. Za nami już pierwszy koncert plenerowy pt. "Od klasyki do rozrywki" - 7 sierpnia zespół Canzonetta Trio zaprezentował utwory Haydna i Mozarta, muzykę filmową i operetkową oraz piosenki z repertuaru Franka Sinatry. Przed nami zaś jeszcze trzy koncertowe niedziele:

  • 14 sierpnia, godz. 16, koncert "Ach ten Paryż"
    Take Trio - Jurek Kleczka (akordeon), Andrzej Trefon (gitara) i Andrzej Kocyba (kontrabas). Sławne piosenki francuskie - utwory z repertuaru takich artystów, jak  Edith Piaf czy Joe Dassin;
  • 21 sierpnia, godz. 16, koncert "Muzyka polska"
    Duet fortepianowy Con Passione - Katarzyna Leśnik i Agnieszka Robok. Utwory z repertuaru m.in. Ignacego Jana Paderewskiego i Stanisława Moniuszki;
  • 28 sierpnia, godz. 16, koncert "Muzyczne pożegnanie lata"
    Elara Classic Trio - Elżbieta Skrzymowska (skrzypce), Joanna Kania (klarnet) i Ariadna Łęcka (wiolonczela) z wokalistką Moniką Marcol. Muzyka rozrywkowa i ukraińska, melodie z dzieciństwa, przeboje z filmów Disneya.
« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy