Nowy numer 48/2023 Archiwum

Piekarskie trzy wieże

Od roku Kalwaria w Piekarach Śląskich przechodzi kompleksowy remont. Do szczęśliwego końca zmierza remont Bożego grobu. Zaawansowane są także prace konserwatorskie w trzech kaplicach różańcowych.

Wzgórze kalwaryjskie zazwyczaj kojarzy się z dwoma wydarzeniami, jakie mają miejsce w piekarskim sanktuarium. Są nimi dwie pielgrzymki stanowe. Zazwyczaj jest tak, że kościół ten stanowi tło do tych wspomnianych dwóch wydarzeń. Takie przyzwyczajenie tkwi wielu z nas.

Od pewnego czasu, czyni się starania, aby kościołowi Zmartwychwstania Pańskiego przywrócić należne miejsce w piekarskim sanktuarium. Bez wątpienia jest on sercem Cerekwicy, który architektonicznie ale także w sensie naszej wiary  domyka  założenie piekarskiej kalwarii. Podejmowane wysiłki maja zaowocować tym, że przybywający pielgrzymi zwłaszcza – z południowej części naszej archidiecezji, zechcą nie tylko uczestniczyć w Eucharystii w bazylice, ale także pielgrzymować na Cerekwicę. To nic nowego, tylko powrót do myśli założycieli i budowniczych – kalwarii: przeżyć w sposób integralny tajemnicę wiary.

Remont Kościoła Kalwaryjskiego
Bazylika Piekary Śląskie

Kalwaria, która powstała dzięki intuicji  i wizji duszpasterskiej piekarskich kapłanów i co trzeba zaznaczyć tylko dzięki ofiarności wiernych,  stała się dopełnieniem pobożności maryjnej, która od wieków zadomowiła się w Piekarach. Ta pobożność jest właściwa i pełna, gdy prowadzi ku Chrystusowi: w myśl: „per Mariam ad Jesum” przez Maryję do Jezusa. Dlatego Maryja z Piekar uczy nas kroczyć za Swoim Synem. Wskazuje najpierw na Syna w cudownym wizerunku. Potem zaprasza do wyruszenia w drogę, aby przeżyć pasję Chrystusa.  Chrześcijanin jest bowiem człowiekiem drogi, pielgrzymem. Piekarska Kalwaria uczy nas właśnie takiego stylu życia, konkretu chrześcijańskiego:  Od stóp obrazu Maryi, powinniśmy wychodzić stąd społecznie przemienieni, zaangażowani, - gotowi do wyruszenia w drogę.  

Od roku Kalwaria przechodzi kompleksowy remont. Do szczęśliwego końca zmierza remont Bożego grobu. Zaawansowane są prace konserwatorskie w trzech kaplicach różańcowych. W samym sercu Kalwarii – w kościele Zmartwychwstania Pańskiego pracują aż trzy ekipy.  Jedna zajmuje się malowaniem kościoła, druga – z pietyzmem  - tam gdzie jest to możliwe: odtwarza polichromie autorstwa Otto Kowalewskiego, (pod czujnym okiem konserwator dzieł sztuki  p. Bożeny Halskiej ),  oraz maluje nowe na wzór tych, które były w kościele na początku XX wieku. Trzecia ekipa zajmuje się montażem organów, przywiezionych z Niemiec. O klasie tego instrumentu przekonuje w swoje  ekspertyzie – prof. dr hab. Władysław Szymański - Rektor Akademii Muzycznej w Katowicach: „proponowany do zakupu instrument został zbudowany przez renomowaną, jedną z najbardziej cenionych w Europie, firmą organową Johannes Klais z Bonn w 1972 roku dla kościoła w Bad Orb w Niemczech. (…) Na podstawie przedstawionej dokumentacji (rysunek techniczny, zdjęcia) można stwierdzić, że organy zostały wykonane rzetelnie z materiałów wysokiej jakości. Możliwości brzmieniowe dają podstawę do stwierdzenia, że organy będą dobrze służyć zarówno celom liturgicznym, jak i prezentacjom muzyki organowej w ramach koncertów.  

W oczekiwaniu na na inauguracyjny koncert nowych organów w kościele kalwaryjskim.
Bazylika Piekary Śląskie

Zbliża się stanowa pielgrzymka kobiet. Po nieszporach będzie możliwość wejścia do kościoła kalwaryjskiego i zapoznania się z postępem przeprowadzanych prac remontowo -konserwatorskich. Już niebawem na mapie wszystkich pielgrzymujących do Piekar  pojawi się gruntownie odnowiony, z nowymi organami kościół Zmartwychwstania Pańskiego. Zapraszamy do Piekar

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy