Rafał Jedwabny: Nasza energetyka nie jest w stanie obejść się bez węgla przez najbliższe 20-25 lat

Nasza energetyka nie jest w stanie obejść się bez węgla przez najbliższe 20-25 lat - mówił na antenie Radia eM Rafał Jedwabny. Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień '80" w Polskiej Grupie Górniczej przekonywał jednak, że aby zabezpieczyć Polaków w energię, konieczne są inwestycje w kopalnie. Tymczasem "inwestycje leżą".

Rafał Jedwabny: Nasza energetyka nie jest w stanie obejść się bez węgla przez najbliższe 20-25 lat
Radio eM


- Jeśli chcemy utrzymać wydobycie, choćby na tym poziomie, który mamy, to musimy zacząć inwestować, otwierać nowe fronty, ale do tego potrzebni są ludzie. Musielibyśmy rozpocząć zatrudnienie. Jeśli pan premier mówi, że potrzebuje węgla dzisiaj i może za rok, to ewidentnie nie wie, o czym mówi. Bo jeśli zaczęlibyśmy inwestować dzisiaj, to może za dwa-trzy lata możemy ten węgiel mieć. Ale nie mogę powiedzieć młodemu człowiekowi: "Wiesz co, my cię zatrudniamy na dwa-trzy lata, a później szukaj sobie pracy gdzie indziej" - wskazywał R. Jedwabny.

W ocenie przewodniczącego Jedwabnego, rząd polski skazuje Polaków na ubóstwo energetyczne; problemów niedoborów nie rozwiążą w najbliższych latach odnawialne źródła energii. Gość Radia eM sceptycznie podchodzi również do pomysłów sprowadzania surowców z zagranicy. - Świat nie jest taki solidarny; musimy jednak mieć swoje źródła energii, nie możemy się opierać na zewnętrznych, bo - jak widzimy - zawsze na tym tracimy - ocenił związkowiec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..