Nowy numer 20/2024 Archiwum

Katowice. Wyburzanie pustostanu przy ul. Kossutha

Wyburzany obiekt to pamiętający czasy PRL, pochodzący z lat 70. biurowiec. W jego miejscu powstanie budynek z 75 wielopokojowymi mieszkaniami.

Cały proces równania z ziemią stojącego przy ul. Kossutha 7 budynku zakończy się mniej więcej w połowie sierpnia. - W czasie rozbiórki zaskoczyła nas część rozwiązań zastosowanych w budynku, jak np. znacznie potężniejsze niż wynika to z potrzeby konstrukcji stropy czy dużo niewykorzystanej przestrzeni pomiędzy elementami składowymi biurowca. Dziś takie praktyki przy projektowaniu byłyby niemożliwe - mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS.

Po zakończeniu prac rozbiórkowych wystartuje warta niemal 47 mln zł budowa nowego budynku mieszkalnego Katowickiego TBS. Będzie to obiekt przeznaczony dla rodzin z dziećmi, zawierający 75 mieszkań wielopokojowych - największe będą miały nawet 5 pokoi. Gdy zbierano wnioski od zainteresowanych zamieszkaniem na powstałym wtedy osiedlu KTBS przy ul. Leopolda, okazało się, że bardzo dużo osób poszukuje większych lokali. Planowany budynek przy ul. Kossutha 7 jest odpowiedzią na to zainteresowanie. Dodatkowo część użytkowa zostanie przeznaczona na żłobek oraz dyrekcję Miejskiej Biblioteki Publicznej, która ma być przeniesiona z dotychczasowej siedziby mieszczącej się przy ul. Kossutha 11. Budynek będzie miał parkingi wewnętrzny i zewnętrzny, gdzie znajdzie się ok. 170 miejsc parkingowych, dzięki czemu jego obecność nie wpłynie negatywnie na możliwość parkowania na osiedlu. Planuje się, że w przyszłości także biurowiec przy ul. Kossutha 11 zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie blok mieszkalny. Na całość prac budowlanych i wykończeniowych wykonawca ma 24 miesiące od podpisania umowy, co oznacza, że budynek powinien być gotowy w I/II kwartale 2024 roku.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy