Nowy numer 32/2022 Archiwum

Katowice. Wernisaż wystawy "Czesław Dźwigaj. Kosmogonia" w Muzeum Archidiecezjalnym

Ekspozycję można oglądać do 31 lipca.

Wernisaż zaplanowano na czwartek (30.06) na godz. 17. Prezentacja będzie połączona z ilustracją muzyczną, czyli utworem Józefa Skrzeka. Dodatkowo zaplanowano odczyt utworów poetyckich Czesława Dźwigaja.

– Moje prace nie mają na celu kogokolwiek pouczać, nie uzurpują sobie prawa do wytyczania żadnych kierunków, nie podpowiadają wyborów, nie tworzą wzorców zachowań, nie potępiają. Ponieważ sztuka nie może być prokuratorem ani sędzią, i nie może dzielić świata na dobro i zło. Świat, życie każdego z tych, co już minęli i tych, co są z nami był i jest taki, jaki jest. Sztuka pozwala mi nade wszystko dążyć do zrozumienia drugiego człowieka – mówi autor.

„Kosmogonia” to pięć obrazów, uzupełnionych rzeźbami i komentarzem kurator wystawy Anny Migi (można ich słuchać z udostępnionych odtwarzaczy). – Projekt „Kosmogonia” jest bardzo złożony. Zaczęło się od malarstwa, są rzeźby, komentarz i muzyka Józefa Skrzeka. To tło muzyczne tworzy tło wystawy – tłumaczy Anna Cieplińska-Jaglarz, kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. – To okazja to tego, by szersze grono, z którym pan profesor kojarzy się z pomnikami papieskimi i medalami, dowiedziało się o innych elementach jego artystycznej duszy.

Jak dotąd wystawa odwiedziła m.in. Kraków i Częstochowę. Z Katowic zostanie przewieziona do Nowego Sącza.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama